statystyki

Odpowiedź na reklamację musi być w terminie

autor: Piotr Pieńkosz15.10.2017, 17:00
Biuro podróży

Ustawa o usługach turystycznych milczy w zakresie tego, czy wystarczające jest nadanie odpowiedzi do klienta w ciągu 30 dni, czy też jej doręczenie w tym terminieźródło: ShutterStock

Prowadzę biuro podróży. W okresie wakacyjnym, jak co roku, zalała mnie fala reklamacji od klientów. Nie zawsze słuszne zastrzeżenia konsumentów musiałem rozpatrywać i udzielać na nie odpowiedzi. Niestety nie w każdym przypadku wywiązywałem się z tego obowiązku w ustawowym terminie 30 dni. Mam też wątpliwości, czy wystarczające jest nadanie odpowiedzi do klienta w ciągu 30 dni, czy też konieczne jest, aby w tym terminie dotarła do adresata? Obawiam się, że klienci mogą teraz wykorzystać zwłokę czasową jako argument przeciwko mnie. Czy słusznie?

Przekroczenie czasu udzielenia odpowiedzi na reklamację jest niezwykle mocnym argumentem w rękach klienta walczącego o swoje prawa z organizatorem imprezy turystycznej. Wynika to z konstrukcji przepisów dotyczących reklamacji. Zgodnie z art. 16b ust. 3 ustawy o usługach turystycznych klient może zgłosić touroperatorowi swoje zastrzeżenia co do wykonania umowy w terminie nie dłuższym niż 30 dni od zakończenia imprezy. W reklamacji konsument określa własne żądania.

Jeżeli organizator turystyki nie ustosunkuje się na piśmie do przedstawionych zastrzeżeń w ciągu 30 dni od złożenia reklamacji, tę uznaje się za uzasadnioną. Chodzi przy tym o dni kalendarzowe, a nie robocze. Innymi słowy, przedsiębiorca, milcząc, akceptuje roszczenia klienta. A to oznacza, że konsument może chociażby domagać się realizacji żądań na drodze sądowej uruchomionej przeciwko przedsiębiorcy. Celem takiej regulacji jest ochrona konsumenta jako co do zasady słabszej niż przedsiębiorca strony stosunku prawnego.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane