statystyki

Biuro upadnie, a turysta i tak będzie miał udany urlop

autor: Patrycja Otto17.05.2018, 07:29; Aktualizacja: 17.05.2018, 07:41
Benalmadena, Malaga, plaża, Hiszpania, lato, wakacje

Zmieniają się także przepisy dotyczące reklamacji. Od lipca będzie można je składać agentom, za pośrednictwem których nabyło się wycieczkę.źródło: ShutterStock

Wchodząca w życie 1 lipca ustawa o imprezach turystycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2361) zwiększa ochronę podróżnych. Zakłada przede wszystkim, że nawet w razie upadłości biura podróży będą oni mogli kontynuować wakacje zgodnie z umową.

To przełom, bo dotychczas turyści mogli liczyć najwyżej na zwrot wpłaconych zaliczek i kosztów poniesionych w związku z wakacjami czy pokrycie wydatków na ich sprowadzenie do kraju. Następowało to niezwłocznie po ogłoszeniu bankructwa przez organizatora, niezależnie, czy był to pierwszy, czy ostatni dzień wycieczki.

Przepisy nowej ustawy mają zastosowanie nie tylko do biur podróży, ale wszystkich podmiotów organizujących imprezy turystyczne lub ułatwiających nabycie powiązanych usług turystycznych. Chodzi więc także o serwisy internetowe specjalizujące się na przykład w sprzedaży biletów lotniczych, a oprócz tego dające możliwość wykupienia noclegu w hotelu czy wynajęcia samochodu.

– Ważne jest, by rezerwacja tych usług następowała przy okazji jednej wizyty lub kontaktu z punktem sprzedaży. Do tego warunkiem jest nabycie przynajmniej jednej dodatkowej usługi turystycznej oraz podpisanie umowy na jej realizację najpóźniej 24 godziny po potwierdzeniu rezerwacji pierwszej usługi – wyjaśnia Katarzyna Słupek z Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane