statystyki

Reklamację składa się tylko raz

autor: Sławomir Wikariak27.08.2017, 11:30
Jego zdaniem odmowa uwzględnienia pierwszej reklamacji kończyła postępowanie

Jego zdaniem odmowa uwzględnienia pierwszej reklamacji kończyła postępowanieźródło: ShutterStock

Operator telekomunikacyjny nie ma obowiązku odpowiadać na drugą reklamację w tej samej sprawie – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu miał zastrzeżenia do faktury wystawionej przez obsługującego go operatora telekomunikacyjnego. Chodziło o prawie 15 tys. zł za usługę przesyłu danych. Zdaniem kaliskiego PUP kwota ta została nieprawidłowo naliczona. Urząd zapłacił żądaną kwotę, ale jednocześnie złożył reklamację. Przekonywał w niej, że zgodnie z zawartą umową po przekroczeniu 5 tys. zł opłat miała ona w sposób automatyczny wygasać. Po kilku dniach otrzymał odpowiedź od operatora komórkowego, z której wynikało, że wszystkie opłaty zostały prawidłowo naliczone. Urząd nie zgodził się z tym stanowiskiem i skierował do operatora kolejne pismo zatytułowane „Reklamacja”, w którym wysunął dodatkowe argumenty mające świadczyć o niewłaściwym wyliczeniu opłat za transfer danych. Korespondencja ta została już pozostawiona bez odpowiedzi.

Urząd postanowił dojść sprawiedliwości przed sądem. W pierwszej instancji wygrał sprawę. Sąd Rejonowy w Kaliszu uwzględnił pozew i nakazał operatorowi zwrócić żądane 15 tys. zł wraz z odsetkami. W uzasadnieniu wyroku przywołał art. 106 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1489 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest zobowiązany rozpatrzeć reklamację, a jeśli nie zrobi tego w ciągu 30 dni, to uważa się ją za uwzględnioną. Zdaniem sądu w sprawie spornej opłaty złożono dwie oddzielne reklamacje. Skoro zaś operator nie odpowiedział na drugą z nich, to tym samym należało ją uznać za uwzględnioną.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane