statystyki

Reklamację składa się tylko raz

autor: Sławomir Wikariak27.08.2017, 11:30
Jego zdaniem odmowa uwzględnienia pierwszej reklamacji kończyła postępowanie

Jego zdaniem odmowa uwzględnienia pierwszej reklamacji kończyła postępowanieźródło: ShutterStock

Operator telekomunikacyjny nie ma obowiązku odpowiadać na drugą reklamację w tej samej sprawie – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu miał zastrzeżenia do faktury wystawionej przez obsługującego go operatora telekomunikacyjnego. Chodziło o prawie 15 tys. zł za usługę przesyłu danych. Zdaniem kaliskiego PUP kwota ta została nieprawidłowo naliczona. Urząd zapłacił żądaną kwotę, ale jednocześnie złożył reklamację. Przekonywał w niej, że zgodnie z zawartą umową po przekroczeniu 5 tys. zł opłat miała ona w sposób automatyczny wygasać. Po kilku dniach otrzymał odpowiedź od operatora komórkowego, z której wynikało, że wszystkie opłaty zostały prawidłowo naliczone. Urząd nie zgodził się z tym stanowiskiem i skierował do operatora kolejne pismo zatytułowane „Reklamacja”, w którym wysunął dodatkowe argumenty mające świadczyć o niewłaściwym wyliczeniu opłat za transfer danych. Korespondencja ta została już pozostawiona bez odpowiedzi.

Urząd postanowił dojść sprawiedliwości przed sądem. W pierwszej instancji wygrał sprawę. Sąd Rejonowy w Kaliszu uwzględnił pozew i nakazał operatorowi zwrócić żądane 15 tys. zł wraz z odsetkami. W uzasadnieniu wyroku przywołał art. 106 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1489 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest zobowiązany rozpatrzeć reklamację, a jeśli nie zrobi tego w ciągu 30 dni, to uważa się ją za uwzględnioną. Zdaniem sądu w sprawie spornej opłaty złożono dwie oddzielne reklamacje. Skoro zaś operator nie odpowiedział na drugą z nich, to tym samym należało ją uznać za uwzględnioną.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane