statystyki

Sprzedający nie może naprawiać wadliwej rzeczy w nieskończoność

autor: Leszek Jaworski12.08.2017, 07:30
konsument, umowa, kobieta

Wadę istotną rzeczy najczęściej definiuje się jako taką, która uniemożliwia bądź utrudnia korzystanie z rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem. Według stanowiska części doktryny pojęcia istotności wady nie można zawężać wyłącznie do kryteriów obiektywnych, należy również uwzględnić subiektywne.źródło: ShutterStock

Kupiłem dla firmy wózek widłowy. Niestety ma nieszczelną kabinę, co znacznie ogranicza korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Przecieki wody do wnętrza kabiny są nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim stwarzają niebezpieczeństwo dla operatora wózka z uwagi na zalewanie elementów elektrycznych. Chociaż sprzedawca obiecał naprawić usterkę, nic to nie dało. Postanowiłem odstąpić od umowy, lecz sprzedający uważa, że nie mogę, i ponownie chce dokonywać napraw. Czy przysługuje mi prawo odstąpienia?

Tak, gdyż zasadniczo sprzedawca może tylko raz rzecz wymienić lub naprawić, blokując w ten sposób uprawnienie kupującego do odstąpienia od umowy. Zgodnie z art. 560 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednak ten sam artykuł przewiduje ograniczenie możliwości realizacji powyższych uprawnień. Odstąpienie od umowy nie jest możliwe, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Takie ograniczenie nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.

Zatem w razie stwierdzenia wady rzeczy sprzedanej kupującemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy albo żądania obniżenia ceny (uwzględniając ograniczenia). Wybór jednego z tych uprawnień należy do niego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane