Podatnicy składający PIT mogą sporo zaoszczędzić odliczając od podstawy opodatkowania wydatki. Ustawa o podatku od dochodów osób fizycznych umożliwia podatnikom zmniejszenie dochodu ujawnianego w PIT o koszty związane z zakupem leków czy użytkowaniem Internetu. Czas na rozliczenie się z fiskusem i wykorzystanie przysługujących podatnikom ulg mija 2 maja. Co uwzględnić w formularzu by odprowadzić jak najmniejszy podatek?
Zobacz również
1
Składki ZUS
Podatnik może zmniejszyć kwotę odprowadzonego podatku uwzględniając w formularzu podatkowym informacje o zapłaconych bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe składkach. Odliczyć można także składki potrącone w roku podatkowym przez płatnika. Nie można jednak tego zrobić w przypadku tych składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony z podatku. Wyjątek stanowią składki na ubezpieczenie zdrowotne. Te odliczane są od podatku, a nie od dochodu.
ShutterStock
2
Wydatki na cele rehabilitacyjne
Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne bądź na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Z odliczenia może także korzystać podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, ponoszący wydatki na cele rehabilitacyjne tej osoby.
Jakie wydatki można odliczyć? Ustawa o PIT wymienia m.in. te związane z adaptacją mieszkań i budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności czy odpowiednim przystosowaniem pojazdów mechanicznych. Podatnikowi przysługuje też odliczenie kosztów za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy w uzdrowisku. Warunkiem odliczenia jest przedstawienie fiskusowi dowodów poniesienia takich kosztów.
ShutterStock
3
Ulga dla honorowych krwiodawców
W tym przypadku mowa o darowiźnie krwi. Od dochodu można odliczyć darowiznę w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na ustawy o publicznej służbie krwi i litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników przeliczonej zgodnie przepisami tej ustawy. Należy pamiętać, że to odliczenie łączy się z darowiznami na cele szlachetne oraz cele kultu religijnego. Łączna suma nie może przekroczyć 6 proc. dochodu (lub przychodu) wykazanego w zeznaniu.
ShutterStock
4
Darowizny
Dokonane darowizny może wpłynąć na zmniejszenie płaconego fiskusowi podatku. Możliwość odliczenia kwoty przekazanej darowizny mają zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby uzyskujące dochody z pracy na etacie czy umów zlecenie lub o dzieło. Wyjątkiem są przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem podatkiem liniowym.
Czy każda darowizna zmniejsza podstawę opodatkowania? Ustawa o PIT wprowadza pewne ograniczenia. By skorzystać z ulgi darowizna powinna być przekazana na cele pożytku publicznego, kultu religijnego czy cele charytatywne. Podobnie jak w przypadku honorowego krwiodawstwa, fiskus rozpatruje wszelkie darowizny łącznie. Suma odliczeń nie może przekroczyć 6 proc. uzyskanego w roku podatkowym dochodu. Jedynie odliczenie na cele charytatywno – opiekuńcze kościoła katolickiego nie jest limitowane procentem uzyskanego dochodu. Brak jest limitu maksymalnego odliczanej wartości darowizny.
ShutterStock
5
Ulga na badanie i rozwój
Zmiany wprowadzone w 2017 roku w PIT i CIT ułatwiają obowiązek rozliczenia się z fiskusem dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Ustawa o innowacyjności zakłada m.in. zwiększenie limitów możliwych wydatków kwalifikowanych czy też wydłużenie okresu, w którym można odliczać koszty działalności badawczo-rozwojowej. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą odliczyć od podstawy opodatkowania aż 50 proc. kosztów kwalifikowanych, bez względu na ich rodzaj.
Za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. To także ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej czy koszty uzyskania i utrzymania patentu.
ShutterStock
6
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń
Podstawę opodatkowania można zmniejszyć o kwotę dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika. Mogą to być świadczenia kompensacyjne, renty lub emerytury, które zostały przyznane na podstawie błędnych informacji, lub takie, które przestały podatnikowi przysługiwać. Dla fiskusa niezbędne będzie wówczas przedstawienie zwrotu takich świadczeń
ShutterStock
7
Odliczenie wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
Osoby, które w roku podatkowym dokonywały wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) mogą odliczać poniesione przez siebie wydatki od uzyskanego dochodu. Jeżeli wysokość dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym jest niższa od kwoty dokonanej wpłaty na IKZE, podatnik może dokonać odliczenia tylko do wysokości dochodu. Pozostała kwota nie podlega odliczeniu w latach następnych.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję