Podatnicy mają nieco więcej czasu by rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok. Co do zasady powinni to zrobić do 30 kwietnia. Ostatni dzień miesiąca przypada na dzień wolny od pracy, dlatego ostateczny termin składania deklaracji to 2 maja. Można ją złożyć w urzędzie, przesłać przez internet, czy zlecić nawet zlecić obowiązek wypełnienia deklaracji fiskusowi.

W ostatnich latach najchętniej wybieraną przez podatników formą rozliczenia się z fiskusem jest przesłanie deklaracji elektronicznie. Tylko do 19 marca Polacy złożyli ponad 5 milionów formularzy przez internet. To ponad pół miliona więcej niż w analogicznym okresie w 2016 roku. W ramach rozliczeń za 2015 roku do fiskusa droga elektroniczną trafiło 8,3 mln deklaracji.

Fiskus stawia na elektroniczny obieg dokumentów, co potwierdzają akcje tj. szybki PIT, umożliwienie upoważnienia urzędu do rozliczenia PIT za podatnika czy planowana rezygnacja z PIT-12, która dziś wymusza na płatnikach prowadzenie dokumentacji. Celem jest zmniejszenie kosztów związanych zarówno z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań jak i ich obsługą.

Jak złożyć PIT przez internet? Jest to możliwe na kilka sposobów. Można rozliczyć się np. przy użyciu interaktywnych formularzy, które opublikowane są na stronie Ministerstwa Finansów lub korzystając z aplikacji e-deklaracje.

Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Poświadczenie należy zachować w razie kontroli. Sposób ten niejednokrotnie wymaga posiadania tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Najpopularniejsze jednak formularze tj. PIT-37 czy PIT-36 przesyła się bez konieczności składania takiego podpisu. Potrzebne są natomiast dane podatnika tj: NIP lub PESEL, kwota przychodu i dane personalne.

Inną szybką formą rozliczenia się z fiskusem jest przekazanie mu tego zadania. Od 15 marca podatnicy mogą złożyć wniosek PIT-WZ online, w którym upoważnią urząd to sporządzenia zeznania na podstawie posiadanych danych. Wybierając tę formę podatnik nie utraci prawa do ulg i odliczeń. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Alternatywą dla podatników jest tradycyjny sposób rozliczenia się z fiskusem w Urzędzie Skarbowym. Wówczas obowiązek ten wypełnia się przy okienku podawczym urzędu. Wypełniony formularz można nadać także w polskiej placówce pocztowej, czy też złożyć w polskim urzędzie konsularnym. Statystyki pokazują jednak, że tradycyjne metody rozliczenia PIT przechodzą do lamusa, a e-PITy stają się coraz bardziej popularne. W 2009 r. podatnicy przesłali 320 tys. Formularzy przez internet, w 2015 r. odliczono ponad 7 milionów e-PIT-ów, a rok temu odnotowano rekord: 8,3 miliona elektronicznych zeznań. Jak wskazuje resort finansów, do 10 marca tego roku przesłano dokładnie 5 061 474 formularzy drogą elektroniczną.

Źródło: Ministerstwo Finansów