Co zrobić, jeśli nie dostaniesz PIT od pracodawcy

autor: Agnieszka Brzostek04.02.2015, 09:08; Aktualizacja: 04.02.2015, 09:08
PIT

Nawet jeśli podatnik nie otrzyma PIT-11, sam jest zobowiązany rozliczyć się z fiskusem.źródło: ShutterStock

Pracodawcy i inni płatnicy mają obowiązek przekazać podatnikom (a także urzędowi skarbowemu podatnika) PIT-11. Jeśli tego nie zrobią, grozi im kara w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • zszokowana z ludu(2014-12-19 01:16) Zgłoś naruszenie 241

  Czyli, zdaniem polskich urzędników, za nie spełnianie obowiązków przez pracodawcę ma odpowiadać podatnik??? SZOK!!!
  A moze by tak wreszcie całkowicie zostawic w spokoju podatnika, skoro Urząd Skarbowy i tak dostaje od pracodawcy zarobki pracownika, co?!
  Już widze tych, którzy nawet nie znają tabliczki mnożen ia czy nie potrafią nawet dodawać, jak to wypełniają PIT i zbierają dokumenty. Już widzę, jak radzą sobie też ci, którzy nie maja komputera i internetu! Czyzby urząd chciał zasponsorować im zakup tego sprzetu? No i jeszcze jakiś kurs obsługi komputera też jest dla nich konieczny. Szczególnie dla tych 50+! Bo czesto ludzie w tym wieku nie potrafia odebrać lub napisać zwykłego sms-a, a co dopiero obsługiwać komputer, i to jeszcze bezbłednie!
  Polscy urzednicy chyba myslą, że jak ich nauczono posługiwania się komputerem i stać jest ich na zakup tego sprzętu, to już napewno całe społeczeństwo też tak ma. Szok!

  Odpowiedz
 • skarbona(2014-12-23 11:36) Zgłoś naruszenie 24

  do 1
  Można zawsze skorzystać z jakiegoś biura rachunkowego.
  Według przepisów to podatnik odpowiada za rozliczenie i to m.in. dlatego, że pracodawca może nie wiedzieć czy mu przysługują jakieś odliczenia.

  Poza tym nie pisz bzdur! Ludzie 50+ też obsługują komputery i potrafią wysyłać SMSy. Ba! Nawet tacy 80+!
  Jak jesteś wyjątkiem to poproś syna, wnuczka czy sąsiada.
  Miły facet z ciebie to na pewno ktoś ci pomoże ;-)

  Odpowiedz
 • emmm(2014-12-30 19:22) Zgłoś naruszenie 33

  #zszokowana z ludu -> cóż, po pierwsze nie urzędnik, tylko ustawodawca. To ustawodawca decyduje o tym, co jest uznane za spełnienie obowiązku, a co nie. Jeżeli zatem ustawodawca nakłada na nas obowiązek dokonania rozliczenia rocznego to niespełnienie tego obowiązku jest sankcjonowane. A bogu winni urzędnicy, chcąc nadal pracować muszę tę sankcję egzekwować. Następnym razem polecam zastanowić się na kogo się głosuje "zszokowana z ludu", niestety brak podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania państwa jest szkodliwy.

  Odpowiedz
 • m gd(2015-01-07 07:44) Zgłoś naruszenie 24

  dodam jeszcze, że PIT-y i inne deklaracje składane są przynajmniej od 20 lat i wtedy jakoś radzono sobie bez komputerów.
  Co do urzędników to są Bogu ducha winni, a większość z nich podpowiada podatnikom i pomaga w takich sytuacjach...
  "Zszokowana z ludu" radzę przestawić swój tryb na działanie w rzeczywistości a nie wśród zaciemniałego LUDU !
  powodzenia

  Odpowiedz
 • zszokowana podatniczka(2015-02-05 00:40) Zgłoś naruszenie 382

  A niby dlaczego PODATNIK ma ponosić karę za niewywiązywanie się PŁATNIKA ze swoich obowiązków??? Czy aby to nie jest nadużycie prawa? Dlaczego niewinny ma być ukarany??? Czy podatnik ma jakikolwiek wpływ na działanie płatnika??? No i jeszcze ma płacić odsetki gdy dostanie PIT z opóźnieniem???
  SZOK!!! Tu naprawdę nie da się już żyć... A potem decydenci dziwią się i narzekają, że Polacy uciekają stąd... Wszyscy stąd uciekną. Tylko patrzeć...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • szok szok szok(2015-02-05 01:02) Zgłoś naruszenie 51

  Do nr 1 "zszokowana z ludu" - twoja wypowiedź to STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ! Nic dodać, nic ująć.
  A ten, kto ma jakieś odliczenia, to winien złożyć deklarację wykazującą tylko te ODLICZENIA, a US winien sam dokonać rozliczenia, bo otrzymuje PIT-11 od płatników. Przecież możliwe jest skonstruowanie takich deklaracji. Trzeba tylko chcieć.
  A pod nr 2,3 i 4 wypowiedzieli się albo pracownicy US, albo przemądrzalscy nie rozumiejący podatnika, albo pracownicy biura rachunkowego -szczególnie "skarbona", która to chce zarabiać na niewiedzy innych, szczególnie 50+. Oni myślą, że jak ich nauczono rozliczania PIT i obsługi komputera, to każdy Polak też to potrafi robić. No, i że każdy Polak ma komputer i internet. Szok, że jeszcze są tacy ludzie, którzy tak naiwnie i egoistycznie myślą...

  Odpowiedz
 • Ryszard(2015-02-05 10:40) Zgłoś naruszenie 81

  Mam inne pytanie .
  Co robić kiedy pracodawca twierdzi,że wysłał PIT pocztą ,ale adresat go nie otrzymał ? Sprawę komplikuje fakt iż obecnie PITy przesyłane są listami zwykłymi ,bez potwierdzenia. W jaki sposób dochodzić swoich oczekiwań. Kiedyś mnie to spotkało. Pracodawca nie chciał wystawić duplikatu PITui wówczas rozliczyłem sie na chybił tyrafił. Dobrze że nie trafiła mnie kontrola skarbowa.

  Odpowiedz
 • mik(2016-01-10 20:11) Zgłoś naruszenie 22

  do 2 marca 2015 na pewno nie zdazy - termin to 2 marca 2016...

  Odpowiedz
 • bejc(2016-03-28 12:41) Zgłoś naruszenie 01

  mik zobacz jaka jest data artykułu pędzlu

  Odpowiedz
 • Tomasz(2017-01-19 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  Analizując cały rok podatkowy, pracodawca nie zapłacił mi ani jednej pensji w całości, a jakieś pół roku nie wypłacił jej wcale. Żadna "pensja" jeżeli tam można ją nazwać (ochłap) nie wpłynęła na konto. Teraz się dowiaduje, że od początku mojego zatrudnienia pracodawca nie zapłacił ani jednej składki ZUS, na szczęście system ubezpiecza człowieka z automatu. Co z tego, skoro ZUS nawet to bagatelizuje, a ja mam się nie wtrącać, bo to już wewnętrzna sprawa ZUS. Pracodawca nie płacił również podatku za pracownika w US. Poborca podatkowy za zaległe podatki straszył pracodawce, odwiedzał po czym zamilkł i przez cały rok umywał ręce? W całej sprawie poszkodowany jest pracownik (ja), spławia mnie ZUS i US... i jeszcze poszkodowany pracownik ma zostać ukarany? To skandal! Potem nasze Państwo pier...li, że brakuje kasy w ZUS-ie, czy że są niskie wpływy z podatków. To się weźcie do roboty, od czego macie tych poborców podatkowych oraz inne organy, co oni w ogóle robią?

  Odpowiedz
 • eh(2017-02-15 07:22) Zgłoś naruszenie 40

  To znaczy, że podatnik w Polsce nie jest chroniony prawem i ponosi winę za przestępstwa pracodawcy? Państwo takie nie chroni obywatela. Wstyd.

  Odpowiedz
 • Berta(2017-04-05 12:21) Zgłoś naruszenie 00

  MacDonald nie daje Pitów

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane