Ponad 9,1 mln deklaracji PIT za 2012 r. uwzględniało przekazanie jednego procentu daniny organizacjom pożytku publicznego. W sumie na ich konta wpłynęło ponad 490 mln zł.
1 proc. podatku za 2012 rok dla organizacji pożytku publicznego / Dziennik Gazeta Prawna
Reklama
To o ponad 24 mln zł więcej niż rok wcześniej. Wówczas mniej było też darczyńców – opcję przekazania 1 proc. podatku zaznaczono w 8,6 mln formularzy.

Reklama
Tradycyjnie najhojniej organizacje pożytku publicznego (OPP) zasilili podatnicy z Mazowsza – teraz wsparli je kwotą ponad 112 mln zł, o 7,5 mln zł większą niż przed rokiem (z podatku za 2011 r.). Najniższą kwotę, 10,2 mln zł, przekazali Opolanie, choć to w Lubuskiem było najmniej zeznań podatkowych z zaznaczoną opcją przelania 1 proc. podatku uprawnionym podmiotom.
– Najchętniej swój jeden procent podatku na rzecz OPP darowują osoby, w przypadku których wartość przekazywanych środków jest znacząca. Rzadziej z tej możliwości korzystają podatnicy, u których 1 proc. podatku stanowi niewielką kwotę – informuje Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Poznaniu. – Chociaż z perspektywy jednej osoby 2 czy 4 zł jest niewielką kwotą, to jeśli pomnożymy to przez tysiąc lub kilka tysięcy, otrzymamy całką sporą sumę – zwraca uwagę.
Z roku na rok wzrasta zarówno liczba podatników dzielących się pieniędzmi, jak i kwota, jaką przekazują. Gdy w 2004 r. Polacy po raz pierwszy mogli oddać 1 proc. podatku, skorzystało z tej możliwości niewiele ponad 80 tys. podatników (tj. 0,3 proc. wszystkich). Do OPP trafiło 10,4 mln zł.
Nie ma jeszcze dokładnych wyliczeń dotyczących beneficjentów 1 proc. PIT za 2012 r. Analiza danych z lat ubiegłych wskazuje, że najwięcej z nas wspiera organizacje najbardziej znane z reklam telewizyjnych. W ubiegłym roku z podatków zapłaconych za 2011 r. ponad 108,7 mln zł trafiło do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Prawie 13,4 mln zł uzyskała Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, a ponad 7,5 mln zł przelano na konto Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.