Forsowany przez Ministerstwo Finansów projekt e-deklaracje2 zagraża przekazywaniu 1 procenta podatków - alarmują organizacje pozarządowe. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

Jak czytamy w gazecie, źródłem niepokoju jest planowane przez resort uruchomienie od stycznia 2015 roku nowego systemu. Firmy zatrudniające powyżej 5 pracowników będą miały obowiązek rozliczania się z fiskusem tylko w drodze elektronicznej. W przypadku osób fizycznych urzędy skarbowe same sporządzą wstępne e-zeznanie podatkowe. Na portalu podatnika każdy będzie miał swoje konto, na którym sprawdzą, czy zostało dobrze wypełnione i dopisze przysługujące ulgi i zwolnienia. Także chętni do przekazania 1 procenta podatku będą musieli deklarację przygotowaną przez fiskusa uzupełnić o wpisanie w niej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Kinga Polubicka z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych twierdzi, że wprowadzenie tego systemu uniemożliwi osobom wykluczonym cyfrowo korzystanie z ulg podatkowych oraz przekazywanie 1 procenta podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Według Polubickiej, istnieje też duże prawdopodobieństwo, że osoby, które nie będą miały żadnych ulg do dopisania, by przekazać 1 procent będą musiały wykazać się dużo większą motywacją niż obecnie.