Na zwolnieniu ze składek ZUS zarobi skarbówka

autor: Katarzyna Jędrzejewska08.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 08.04.2020, 07:21
Przedsiębiorca, który skorzysta ze zwolnienia z ZUS, ale nadal będzie miał przychody, odda fiskusowi dodatkowe 515 zł. Czyli, mówiąc krótko, zapłaci wyższy PIT, bo nie będzie mógł odliczyć składek na ubezpieczenie społeczne – takie są skutki wykładni, jaką Ministerstwo Finansów przedstawiło na prośbę Dziennika Gazety Prawnej (oficjalne wyjaśnienia resortu oraz nasze dokładne wyliczenia publikujemy na B2).

Przedsiębiorca, który skorzysta ze zwolnienia z ZUS, ale nadal będzie miał przychody, odda fiskusowi dodatkowe 515 zł. Czyli, mówiąc krótko, zapłaci wyższy PIT, bo nie będzie mógł odliczyć składek na ubezpieczenie społeczne – takie są skutki wykładni, jaką Ministerstwo Finansów przedstawiło na prośbę Dziennika Gazety Prawnej (oficjalne wyjaśnienia resortu oraz nasze dokładne wyliczenia publikujemy na B2).źródło: ShutterStock

Kto ma dochody, a skorzysta z trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS, nie zyska 1431,48 zł miesięcznie. Musi odjąć 515 zł, bo tyle więcej weźmie fiskus.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Antoni(2020-05-13 13:33) Zgłoś naruszenie 50

    U nas każdy wydany przepis musi być tak zgmatwany, żeby szary obywatel nie wiedział w ogóle o co chodzi w wydanym przepisie. Myślę, że przepis stanowi : pozornie należy dać, aby w rzeczywistości więcej wziąźć. Wydaje mi się, że przepis naszym Posłom się w pełni udał i na pewno do niego będzie ( jak zawsze)kilkanaście poprawek. Tragiczne przepisy.

    Odpowiedz
  • toro(2020-05-04 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Mam tylko takie małe pytanie: co, jeśli ZUS nie zwolni jednak przedsiębiorcy z opłacenia składek, bo przecież nie jest to obligatoryjne. Nawet na stronie ZUSu jest napisane, że w rezie decyzji odmownej przedsiębiorca będzie musiał zapłacić zaległe skłądki za marzec-maj wraz z odsetkami. I co wtedy? Jak odebrać od fiskusa nadpłacone zaliczki w kwocie ok. 1500 zł? Czy wtedy przedsiębiorca będzie skazany na natychmiastowe opłacenie skłądek za trzy miesiące(plus bieżąca), odsetki i jeszcze dodatkowo będzie stratny za podatku. Bo jeśli nawet by chciał odliczyć te cztery składki na raz w czerwcu, to jak, jeśli ich suma będzie przewyższać podatek?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kilot(2020-04-15 18:41) Zgłoś naruszenie 20

    TZW tarcza wirusowa działa

    Odpowiedz
  • księgowy(2020-04-09 09:26) Zgłoś naruszenie 46

    Nie płaci składki i chce ją JESZCZE ODLICZYĆ ??? No bez przesady...

    Odpowiedz
  • jan0146(2020-04-09 07:32) Zgłoś naruszenie 20

    jak nie kijem to pałką

    Odpowiedz
  • wjw(2020-04-08 14:30) Zgłoś naruszenie 51

    Jak to mówi Wergiliusz w Eneidzie ? „Obawiam się Greków, nawet gdy niosą dary”

    Odpowiedz
  • ~partycypujący (2020-04-08 11:22) Zgłoś naruszenie 71

    Jak mówimy że zabierzemy, to zabierzemy, jak mówimy że damy, to mówimy.... nic dodać nic ująć.

    Odpowiedz
  • dsa(2020-04-08 10:17) Zgłoś naruszenie 02

    "Jak wyliczać pensję pracownikowi, gdy pracodawca korzysta ze zwolnienia ze składek ZUS. Czy należy płacić pracownikowi pensję powiększoną o część składek finansowaną przez ubezpieczonego?" - co tu jest do rozumienia, przecież to proste i każdy malutki księgowy to wie - pensję pracownikowi obliczamy i wypłacamy zgodnie z zasadami a składki ZUS od tego wynagrodzenia potrącone a nie zapłacone są naszym przychodem (pozostałe przychody, w ewidencji księgowej)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adam(2020-04-08 10:16) Zgłoś naruszenie 24

    Ale co chce przedsiebiorca odliczać, skoro korzysta z ulgi ZUS ponieważ jest mu źle... nie masz dochodu=nie odliczasz, jesli ma dochód normalnie to po co zwolnienie z zus??Nie płacisz nie odliczasz,-proste??

    Odpowiedz
  • kaja(2020-04-08 10:02) Zgłoś naruszenie 30

    Mi wyszło, że zapłacę więcej o 494 zł.

    Odpowiedz