Odsetki od sumy depozytowej nie są zwolnione z podatku

autor: Patrycja Dudek13.01.2020, 09:13; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:33
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku. Ale czy oznacza to, że bez PIT jest cała kwota depozytowa, łącznie z oprocentowaniem?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku. Ale czy oznacza to, że bez PIT jest cała kwota depozytowa, łącznie z oprocentowaniem?źródło: ShutterStock

Odsetki od sumy depozytowej, narosłe w związku z przetrzymywaniem pieniędzy na oprocentowanym rachunku bankowym, nie są częścią odszkodowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródłem tego sporu stało się odszkodowanie za wywłaszczenie z gruntu. Mężczyzna, który miał je otrzymać, zmarł, zanim upłynął termin wypłaty. Zarząd dróg krajowych i autostrad przekazał więc tę kwotę do depozytu sądowego – do czasu ustalenia spadkobierców.

Przez cały ten czas sąd przetrzymywał pieniądze na oprocentowanym rachunku. Gdy w końcu spadkobiercy zostali ustaleni (były nimi żona i trzy córki zmarłego), sąd wypłacił im sumę depozytową.

Wątpliwości dotyczyły podatku dochodowego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku. Ale czy oznacza to, że bez PIT jest cała kwota depozytowa, łącznie z oprocentowaniem?

ZOBACZ TEŻ: PIT-y i ulgi podatkowe


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane