statystyki

Odsetki od sumy depozytowej nie są zwolnione z podatku

autor: Patrycja Dudek13.01.2020, 09:13; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:33
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku. Ale czy oznacza to, że bez PIT jest cała kwota depozytowa, łącznie z oprocentowaniem?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku. Ale czy oznacza to, że bez PIT jest cała kwota depozytowa, łącznie z oprocentowaniem?źródło: ShutterStock

Odsetki od sumy depozytowej, narosłe w związku z przetrzymywaniem pieniędzy na oprocentowanym rachunku bankowym, nie są częścią odszkodowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródłem tego sporu stało się odszkodowanie za wywłaszczenie z gruntu. Mężczyzna, który miał je otrzymać, zmarł, zanim upłynął termin wypłaty. Zarząd dróg krajowych i autostrad przekazał więc tę kwotę do depozytu sądowego – do czasu ustalenia spadkobierców.

Przez cały ten czas sąd przetrzymywał pieniądze na oprocentowanym rachunku. Gdy w końcu spadkobiercy zostali ustaleni (były nimi żona i trzy córki zmarłego), sąd wypłacił im sumę depozytową.

Wątpliwości dotyczyły podatku dochodowego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT odszkodowanie za wywłaszczenie jest zwolnione z podatku. Ale czy oznacza to, że bez PIT jest cała kwota depozytowa, łącznie z oprocentowaniem?

ZOBACZ TEŻ: PIT-y i ulgi podatkowe


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane