statystyki

Wierzytelności otrzymana w darowiźnie - PIT tylko od odsetek

autor: Łukasz Zalewski18.12.2019, 07:30; Aktualizacja: 18.12.2019, 07:31
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

– Skoro zatem obowiązek podatkowy powstał już u darczyńcy (a być może został też wykonany), to nie może powstać ponownie u obdarowanego – orzekła sędzia NSA Agnieszka Olesińskaźródło: ShutterStock

Obdarowany nie zapłaci PIT ani od podarowanej mu wierzytelności ani od jej spłaty przez dłużnika. Danina będzie jednak od odsetek – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła matki, która miała dostać od córki w darowiźnie wierzytelność. Była ona już wymagalna, wynikała z niezapłacenia przez kontrahenta ceny sprzedaży nieruchomości, zabezpieczonej hipoteką. W sprawie nie było wątpliwości, że darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn i w efekcie nie będzie opodatkowana PIT.

Spór sprowadzał się do tego, czy późniejsza spłata wierzytelności oraz odsetki będą przychodem obdarowanej (matki), od którego musiałaby ona zapłacić podatek dochodowy. Kobieta uważała, że PIT nie będzie, bo zapłata przez dłużnika odsetek od należności głównej będzie się wiązać ze spłatą wierzytelności, a jej nabycie (w darowiźnie) było już wcześniej opodatkowane daniną od spadków i darowizn.

Tłumaczyła, że domaganie się spłaty wierzytelności to jedynie realizacja prawa majątkowego, otrzymanego wcześniej w darowiźnie.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane