Pracownik jest cudzoziemcem i nie ma PESEL-u. Jak sporządzić mu PIT-11?

autor: Magdalena Majkowska18.12.2019, 20:00; Aktualizacja: 03.01.2020, 14:57
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Jeżeli pracownik będący cudzoziemcem nie poinformował nas, jakim posługuje się identyfikatorem podatkowym lub nie uzyskał numeru PESEL, to rok temu wpisywaliśmy w to miejsce „99999999999”. Czy w rozliczeniu za 2019 r. dalej będzie można zastosować tę praktykę? – spytał nas czytelnikźródło: ShutterStock

Wypełniając informację PIT-11 dla cudzoziemca za 2019 r., płatnik będzie mógł, tak jak rok temu, wprowadzić ciągu znaków „99999999999”, w miejsce numeru PESEL. Potwierdziło to biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wątpliwości rozwialiśmy na prośbę naszych czytelników. – Jako pracodawca nie możemy badać statusu podatkowo-płatniczego pracownika. Jeżeli pracownik będący cudzoziemcem nie poinformował nas, jakim posługuje się identyfikatorem podatkowym lub nie uzyskał numeru PESEL, to rok temu wpisywaliśmy w to miejsce „99999999999”. Czy w rozliczeniu za 2019 r. dalej będzie można zastosować tę praktykę? – spytał nas czytelnik.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • amr(2019-12-27 08:29) Zgłoś naruszenie 21

    zajmuję się legalizacją pobytu cudzoziemców w PL. Przeciętny Kowalski nie ma bladego pojęcia z jakimi problemami i absurdami Ci ludzie muszą się zmagać. Urzędy wojewódzkie wydają zezwolenia na pracę lub pobyty czasowe przekraczając znacznie i rażący sposób przepisy z KPA, odsyłam do raportu NIKu.. włos się na głowie jeży.

    Odpowiedz
  • anon(2019-12-20 16:35) Zgłoś naruszenie 20

    Bo przepisy trzeba zmieniać na początku roku a nie po fakcie. Ta kwestia wymaga zmian z wyprzedzeniem. Możesz zatrudnić Ukraińca w styczniu i więcej nie mieć z nim do czynienia. Problemem jest też to, że takie osoby często pomieszkują bez tytułu w mieszkaniu wynajmowanym przez pracodawcę czy w jakiś barakach na budowie. Gminy nie chcą im wtedy nadawać PESELi i koło się zamyka. US odmawia NIP bo ma być PESEL. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, że USy nie chcą nadawać NIP obcokrajowcom, którzy uzyskują dochody bez przebywania w Polsce bo wrzucają wszystko do jednego wora.

    Odpowiedz
  • Pracodawca(2019-12-20 11:20) Zgłoś naruszenie 40

    Przeciez gdzies mieszka i moze się zameldować... w rzeczywistości nie może się zameldować bo właściciel nie wyraża na to zgody, załatwienie sprawy drogą administracyjna jest płatne i trwa długo, czasami dłużej niż pobyt cudzoziemca w naszym kraju. Dwa: numer PESEL do pewnego czasu można było uzyskac na podstawie przepisu art. 3 z ustawy o płatnikach i podatnikach, ale np Wojewoda zachodniopomorski zmienił zdanie i wydał urzędom wytyczne, aby nie nadawali numeru PESEL cudzoziemcom z tego tytułu prawnego, bo tak. W tym momencie urzędy wymagają i blokują wzajemnie się dokumentami, a z problemem zostaje pracodawca. Dobrze, że można w tym roku równiez wpisać 9999..., a urzędy nie powinny miec możliwości interpretacji prawa jak im się podoba, tak że w Szczecinie nie mozna uzsykac numeru PESEL a w Gdańsku juz można, z tymi samymi dokumentami

    Odpowiedz
  • Urzędnik(2019-12-19 13:37) Zgłoś naruszenie 63

    Przybysz z zagranicy ma obowiązek po przyjeździe do Polski wystąpić o NIP. Jeśli nie zrobi tego zaraz po przyjeździe , to ma obowiązek wystąpić do Urzędu Dzielnicy- o nadanie numeru PESEL gdzie przedstawia dokument o zameldowaniu -umowę najmu -przecież gdzieś ta osoba mieszka w Polsce , uzyskuje jakieś dochody , a potem jak US ma ją zidentyfikować po tych 9999999 , gdzie wysłać wezwanie ??? jak na dokumentach PIT11 brak jest daty urodzenia , imion rodziców i często pracodawcy wpisują dane spolszczone niezgodne z paszportem ?Sprawa 9999 miała być już uregulowana od tego roku a tu dalej urawiłowka .GRATULUJE USTAWODAWCOM.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane