statystyki

Pracownik jest cudzoziemcem i nie ma PESEL-u. Jak sporządzić mu PIT-11?

autor: Magdalena Majkowska18.12.2019, 20:00; Aktualizacja: 03.01.2020, 14:57
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Jeżeli pracownik będący cudzoziemcem nie poinformował nas, jakim posługuje się identyfikatorem podatkowym lub nie uzyskał numeru PESEL, to rok temu wpisywaliśmy w to miejsce „99999999999”. Czy w rozliczeniu za 2019 r. dalej będzie można zastosować tę praktykę? – spytał nas czytelnikźródło: ShutterStock

Wypełniając informację PIT-11 dla cudzoziemca za 2019 r., płatnik będzie mógł, tak jak rok temu, wprowadzić ciągu znaków „99999999999”, w miejsce numeru PESEL. Potwierdziło to biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wątpliwości rozwialiśmy na prośbę naszych czytelników. – Jako pracodawca nie możemy badać statusu podatkowo-płatniczego pracownika. Jeżeli pracownik będący cudzoziemcem nie poinformował nas, jakim posługuje się identyfikatorem podatkowym lub nie uzyskał numeru PESEL, to rok temu wpisywaliśmy w to miejsce „99999999999”. Czy w rozliczeniu za 2019 r. dalej będzie można zastosować tę praktykę? – spytał nas czytelnik.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Urzędnik(2019-12-19 13:37) Zgłoś naruszenie 63

  Przybysz z zagranicy ma obowiązek po przyjeździe do Polski wystąpić o NIP. Jeśli nie zrobi tego zaraz po przyjeździe , to ma obowiązek wystąpić do Urzędu Dzielnicy- o nadanie numeru PESEL gdzie przedstawia dokument o zameldowaniu -umowę najmu -przecież gdzieś ta osoba mieszka w Polsce , uzyskuje jakieś dochody , a potem jak US ma ją zidentyfikować po tych 9999999 , gdzie wysłać wezwanie ??? jak na dokumentach PIT11 brak jest daty urodzenia , imion rodziców i często pracodawcy wpisują dane spolszczone niezgodne z paszportem ?Sprawa 9999 miała być już uregulowana od tego roku a tu dalej urawiłowka .GRATULUJE USTAWODAWCOM.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Pracodawca(2019-12-20 11:20) Zgłoś naruszenie 40

  Przeciez gdzies mieszka i moze się zameldować... w rzeczywistości nie może się zameldować bo właściciel nie wyraża na to zgody, załatwienie sprawy drogą administracyjna jest płatne i trwa długo, czasami dłużej niż pobyt cudzoziemca w naszym kraju. Dwa: numer PESEL do pewnego czasu można było uzyskac na podstawie przepisu art. 3 z ustawy o płatnikach i podatnikach, ale np Wojewoda zachodniopomorski zmienił zdanie i wydał urzędom wytyczne, aby nie nadawali numeru PESEL cudzoziemcom z tego tytułu prawnego, bo tak. W tym momencie urzędy wymagają i blokują wzajemnie się dokumentami, a z problemem zostaje pracodawca. Dobrze, że można w tym roku równiez wpisać 9999..., a urzędy nie powinny miec możliwości interpretacji prawa jak im się podoba, tak że w Szczecinie nie mozna uzsykac numeru PESEL a w Gdańsku juz można, z tymi samymi dokumentami

  Odpowiedz
 • anon(2019-12-20 16:35) Zgłoś naruszenie 20

  Bo przepisy trzeba zmieniać na początku roku a nie po fakcie. Ta kwestia wymaga zmian z wyprzedzeniem. Możesz zatrudnić Ukraińca w styczniu i więcej nie mieć z nim do czynienia. Problemem jest też to, że takie osoby często pomieszkują bez tytułu w mieszkaniu wynajmowanym przez pracodawcę czy w jakiś barakach na budowie. Gminy nie chcą im wtedy nadawać PESELi i koło się zamyka. US odmawia NIP bo ma być PESEL. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, że USy nie chcą nadawać NIP obcokrajowcom, którzy uzyskują dochody bez przebywania w Polsce bo wrzucają wszystko do jednego wora.

  Odpowiedz
 • amr(2019-12-27 08:29) Zgłoś naruszenie 21

  zajmuję się legalizacją pobytu cudzoziemców w PL. Przeciętny Kowalski nie ma bladego pojęcia z jakimi problemami i absurdami Ci ludzie muszą się zmagać. Urzędy wojewódzkie wydają zezwolenia na pracę lub pobyty czasowe przekraczając znacznie i rażący sposób przepisy z KPA, odsyłam do raportu NIKu.. włos się na głowie jeży.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane