Do końca stycznia pracodawcy i płatnicy wysłali do urzędów skarbowych ponad 35 mln elektronicznych deklaracji, w tym ponad 22,8 mln PIT-11 – poinformowała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska.
ikona lupy />
Porównanie złożonych deklaracji w latach 2018 i 2019 / DGP
Teraz na podstawie przesłanych dokumentów fiskus przygotuje zeznania „Twój e-PIT”, które udostępni podatnikom 15 lutego. Wbrew obawom niektórych ekspertów jedna z najważniejszych reform resortu finansów nie jest więc zagrożona.
Podatnicy składający za 2018 r. zeznania roczne PIT-37 (głównie dla dochodów z pracy) i PIT-38 (m.in. dochody z papierów wartościowych i udziałów w spółkach) nie będą już musieli samodzielnie rozliczać się z fiskusem. Jeśli od 15 lutego do 30 kwietnia br. zalogują się na Portal Podatkowy MF (Podatki.gov.pl), znajdą tam swoje zeznanie podatkowe automatycznie przygotowane przez skarbówkę.
Taki dokument będzie bazował wyłącznie na danych, które mają urzędnicy, a więc na informacjach od pracodawców, danych z ubiegłorocznych zeznań o uldze na dzieci i danych o organizacjach pożytku publicznego, którym podatnik podarował w przeszłości swój 1 proc. PIT.
Co istotne, fiskus wypełni dokumenty tak, jakby podatnik rozliczał się z PIT indywidualnie. Dopiero po zalogowaniu na portal będzie można zmienić sposób rozliczeń na wspólny z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci – wyjaśnił resort finansów.