statystyki

PIT-11 można wysłać pracownikowi pocztą elektroniczną

autor: Mariusz Szulc21.08.2018, 16:00
WSA wrócił uwagę, że ze wskazanych przez dyrektora KIS przepisów nie wynika obowiązek potwierdzenia dostarczenia e-maila do pracownika.

WSA wrócił uwagę, że ze wskazanych przez dyrektora KIS przepisów nie wynika obowiązek potwierdzenia dostarczenia e-maila do pracownika.źródło: ShutterStock

Pracodawca może przesłać zatrudnionemu, za jego zgodą, e-maila z informacją o dochodzie i pobranych zaliczkach na podatek. Nie musi mieć potwierdzenia dostarczenia takiej wiadomości – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę zatrudniającą ponad 8 tys. pracowników. Z uwagi na oszczędność czasu i kosztów postanowiła ona przesyłać im informacje PIT-11 e-mailem, za uprzednią ich zgodą. Planowała, że informacje będą przesyłane w formie pliku pdf opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym i że będzie miała potwierdzenie przesłania wiadomości. Liczyła się z tym, że nie będzie miała potwierdzenia dostarczenia e-maila do pracownika. Uważała jednak, że nie będzie to miało większego znaczenia.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Potwierdził wprawdzie, że ustawa o PIT nie określa szczegółowo, jak należy przekazać informację PIT-11, ale – jak uznał – można to wywnioskować z lektury trzech przepisów: art. 8 ordynacji podatkowej, art. 39 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 80 par. 2 kodeksu karnego skarbowego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane