statystyki

Próby aktorskie też z 50-proc. odliczeniem

autor: Łukasz Zalewski23.08.2018, 07:42; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:59
Wesele Jak Klata Fot. Magda Hueckel

"Wesele", Jan Klata, Narodowy Teatr Stary Fot. Magda Hueckelźródło: Materiały Prasowe

Wynagrodzenie, które artysta dostaje za spektakl oraz za próby, w tym generalne, może być objęte podwyższonymi kosztami uzyskania przychodów – potwierdził wiceminister finansów Piotr Walczak.

To odpowiedź dla Związku Zawodowego Aktorów Polskich. Wystąpił on do Ministerstwa Finansów w tej sprawie, gdy zaczął dostawać sygnały o kwestionowaniu przez fiskusa prawa do 50-proc. kosztów, jeśli aktor dostaje wynagrodzenie za próby.

Ministerstwo Finansów najpierw zwróciło się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pytaniem, czy próby aktorów można uznać za artystyczne wykonanie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191).

W odpowiedzi wiceminister kultury Jarosław Sellin, wyjaśnił że „działalność aktorów związana z próbami scenicznymi może zostać zakwalifikowana jako artystyczne wykonanie w rozumieniu art. 85 prawa autorskiego” (pismo z 9 lipca 2018 r., nr DWIM-WA.023.50.2018.MCh).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane