Wydatki poniesione przez właściciela mieszkania na remont części wspólnych budynku, których jest on współwłaścicielem, również służą realizacji własnych celów mieszkaniowych – orzekł WSA w Warszawie w trzech wyrokach.

Sprawa dotyczyła trojga właścicieli mieszkań (wspólnota mieszkaniowa) będących zarazem współwłaścicielami części wspólnych budynku oraz działek położonych obok. Członkowie wspólnoty podjęli decyzję o sprzedaży udziałów w działkach i przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży na remont części wspólnych budynków.
Uważali, że będzie to wydatek na własne cele mieszkaniowe i w związku z tym nie muszą płacić PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w działkach (zbycie miało nastąpić przed upływem 5 lat od ich nabycia). Argumentowali, że jest to wydatek na remont budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Uważali, że nie ma znaczenia to, iż pieniądze z transakcji zostaną najpierw zgromadzone na funduszu remontowym wspólnoty, a dopiero potem zostaną z niego wydatkowane.
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że ulgą są objęte tylko dochody przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, a nie na wspólne cele członków wspólnoty. Uznał też, że podatnicy nie są w stanie udokumentować poniesienia wydatków na remont części wspólnych, skoro ma być on finansowany z funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej.
Stwierdził także, że właściciele mieszkań nie będą mieli dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na remont, bo umowę z inwestorem zawarł zarząd wspólnoty. Wystawi więc on fakturę na wspólnotę, a nie na właścicieli mieszkań.
Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sędzia Artur Kot wyjaśnił, że wydatki na części wspólne budynku wielorodzinnego, w którym funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, są własnymi celami mieszkaniowymi poszczególnych właścicieli lokali, posiadających udziały w tych częściach wspólnych. Ulga mieszkaniowa dotyczy więc zarówno wydatków poniesionych na własny budynek mieszkalny, jak i na jego części. W tej sprawie nie było wątpliwości, że skarżący są współwłaścicielami części wspólnych.
Sąd dodał, że stanowisko organu podatkowego prowadziłoby do ograniczenia ulgi mieszkaniowej.
Podobnie orzekł WSA w Warszawie 10 sierpnia (sygn. akt III SA/Wa 3144/17) i w Łodzi 28 listopada 2017 r. (sygn. akt I SA/Łd 870/17).
Wyroki są nieprawomocne.

orzecznictwo

Wyroki WSA w Warszawie z 8 sierpnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2987/17, III SA/Wa 2988/17 oraz III SA/Wa 3045/17. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia