statystyki

Wydatki na części wspólne budynku są objęte ulgą w PIT

autor: Łukasz Zalewski13.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:19
Ulgą są objęte tylko dochody przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, a nie na wspólne cele członków wspólnoty.

Ulgą są objęte tylko dochody przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, a nie na wspólne cele członków wspólnoty.źródło: ShutterStock

Wydatki poniesione przez właściciela mieszkania na remont części wspólnych budynku, których jest on współwłaścicielem, również służą realizacji własnych celów mieszkaniowych – orzekł WSA w Warszawie w trzech wyrokach.

Sprawa dotyczyła trojga właścicieli mieszkań (wspólnota mieszkaniowa) będących zarazem współwłaścicielami części wspólnych budynku oraz działek położonych obok. Członkowie wspólnoty podjęli decyzję o sprzedaży udziałów w działkach i przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży na remont części wspólnych budynków.

Uważali, że będzie to wydatek na własne cele mieszkaniowe i w związku z tym nie muszą płacić PIT od dochodu ze sprzedaży udziałów w działkach (zbycie miało nastąpić przed upływem 5 lat od ich nabycia). Argumentowali, że jest to wydatek na remont budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Uważali, że nie ma znaczenia to, iż pieniądze z transakcji zostaną najpierw zgromadzone na funduszu remontowym wspólnoty, a dopiero potem zostaną z niego wydatkowane.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane