statystyki

JPK_VAT się sprawdził. Czas na pliki na żądanie

autor: Mariusz Szulc02.07.2018, 07:52; Aktualizacja: 30.07.2018, 13:01
Dane pochodzą z analizy ewidencji VAT przesłanych przez podatników w jednolitym pliku kontrolnym. Z miesiąca na miesiąc spada liczba przedsiębiorców, którzy ignorują ten obowiązek.

Dane pochodzą z analizy ewidencji VAT przesłanych przez podatników w jednolitym pliku kontrolnym. Z miesiąca na miesiąc spada liczba przedsiębiorców, którzy ignorują ten obowiązek.źródło: ShutterStock

Na prawie 383 mln faktur zakupowych sprawdzonych w 2018 r. (do końca kwietnia br.) nieprawidłowości wykryto w ponad 121 tys.

Opiewały one na prawie 184 mln zł, a wystawiło je ok. 42 tys. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Urzędnicy kontaktują się z wystawcami takich faktur, aby wyjaśnić powód powstania nieprawidłowości, bo – jak podkreśla MF – nie oznaczają one automatycznie wykrycia podatkowego oszustwa.

Dane pochodzą z analizy ewidencji VAT przesłanych przez podatników w jednolitym pliku kontrolnym. Z miesiąca na miesiąc spada liczba przedsiębiorców, którzy ignorują ten obowiązek.

Za styczeń br. plików JPK_VAT nie złożyło ok. 85 tys. firm. Natomiast z obowiązku wywiązało się 1,5 mln podatników, czyli prawie 95 proc. Za kwiecień br. plików nie złożyło już tylko 53 tys. podatników. Zdaniem przedstawicieli MF jest to głównie efekt szeroko zakrojonej akcji informacyjnej wśród przedsiębiorców oraz wykreślania nieaktywnych firm z rejestru VAT.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane