statystyki

Jak poprawić błędy w zeznaniu rocznym PIT?

autor: Grzegorz Grochowina07.05.2018, 08:48; Aktualizacja: 07.05.2018, 08:55
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik ma możliwość skorygowania rozliczenia rocznego w okresie 5 lat od końca roku, w którym PIT został przekazany do urzędu skarbowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik ma możliwość skorygowania rozliczenia rocznego w okresie 5 lat od końca roku, w którym PIT został przekazany do urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Pan Grzegorz złożył zeznanie PIT-37 przed 30 kwietnia. Przesłał je przez internet. Po złożeniu PIT – 2 maja, gdy miał więcej czasu na przemyślenia, przypomniał sobie, że nie uwzględnił dodatkowego źródła przychodów (różnica w podatku wyniosłaby 1100 zł), a ponadto odliczył wydatki na internet w pełnej wysokości (760 zł), zamiast w kwocie wynikającej z faktur (600 zł). Czy może skorygować to zeznanie? Jak to w praktyce zrobić? Czy konieczne jest uzasadnienie korekty? Czy trzeba składać czynny żal?

Dla DGP Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik ma możliwość skorygowania rozliczenia rocznego w okresie 5 lat od końca roku, w którym PIT został przekazany do urzędu skarbowego. Istnieje jednak istotny warunek – w tym samym czasie nie może toczyć się przeciwko niemu postępowanie czy kontrola podatkowa. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli podatnik zdecyduje się złożyć korektę w trakcie takich działań, a urząd skarbowy przyjmie dokument, to nie wywoła on żadnych skutków prawnych.

Stosownie do przepisów ordynacji podatkowej skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji. Można dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny dokonania korekty – takie wyjaśnienie można umieścić w piśmie dotyczącym czynnego żalu. W myśl art. 16 kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane