statystyki

Niepełnosprawni i ich opiekunowie zyskają na zmianach w podatkach

24.04.2018, 09:33; Aktualizacja: 24.04.2018, 09:35
niepełnosprawni

W tym roku niepełnosprawnych oraz ich opiekunów czeka szereg zmian, jeżeli chodzi o rozliczenie z fiskusem za ubiegły rok. Pierwsza dobra wiadomość to wyższy limit dochodów. W rozliczeniu za 2017 r. wynosi on 10 080 zł, a nie jak było wcześniej, 9120 zł.źródło: ShutterStock

Więcej osób skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej. I to już teraz, rozliczając PIT za ubiegły rok.

W tym roku niepełnosprawnych oraz ich opiekunów czeka szereg zmian, jeżeli chodzi o rozliczenie z fiskusem za ubiegły rok. Pierwsza dobra wiadomość to wyższy limit dochodów. W rozliczeniu za 2017 r. wynosi on 10 080 zł, a nie jak było wcześniej, 9120 zł. Po drugie, rozszerzony został krąg osób, które mogą odliczyć wydatki na psa asystującego. Ulga obejmuje bowiem wszystkich niepełnosprawnych (bez względu na stopień dysfunkcji) posiadających psa przewodnika.

Kolejna pozytywna informacja to koniec z ograniczeniami w odliczaniu wydatków na użytkowanie samochodu osobowego. Zlikwidowany został bowiem wymóg przejazdów na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wystarczy, że auto służy wykonywaniu wszelkich czynności życiowych, takich jak np. przejazdy do lekarza, do pracy, na zakupy. Nakłady te mogą odliczać wszyscy niepełnosprawni, bez względu na grupę. Należy jednak pamiętać, że zarówno wydatki na psa asystującego, jak i na auto są limitowane.

W obu przypadkach nadal można odliczyć maksymalnie 2280 zł. Nie trzeba posiadać dokumentów stwierdzających ich wysokość, ale na żądanie organu trzeba okazać dokumenty potwierdzające prawo do odliczenia. Ważne jest więc, że jeśli w ramach ulgi podatnik chce odliczyć wydatki na czworonoga, to musi przedstawić certyfikat potwierdzający, że jest to pies asystujący.

Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Lada chwila Sejm uchwali ustawę, dzięki której z limitu dochodów niepełnosprawnych zostanie wyłączony zasiłek pielęgnacyjny (obecnie jest bowiem tak, że jeżeli niepełnosprawny pobiera z tego tytułu rentę i zasiłek, to przekracza próg dochodowy i nie może skorzystać z preferencji w podatku). Jeżeli planowana zmiana przepisów wejdzie w życie po 30 kwietnia, czyli po ostatnim dniu rozliczenia z fiskusem, uprawnieni będą musieli złożyć korektę PIT za 2017 r. (patrz komentarz eksperta). Mimo że to swojego rodzaju utrudnienie, to i tak zyskają.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane