statystyki

PIT za 2017 rok: Tańszy remont dzięki uldze

26.04.2018, 07:00
W rozliczeniu z fiskusem można odliczyć wydatki poniesione na adaptację oraz wyposażenie mieszkań i domów

W rozliczeniu z fiskusem można odliczyć wydatki poniesione na adaptację oraz wyposażenie mieszkań i domówźródło: ShutterStock

W rozliczeniu z fiskusem można odliczyć wydatki poniesione na adaptację oraz wyposażenie mieszkań i domów. Warunek? Muszą być związane z potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności.

Oznacza to, że w przypadku każdego niepełnosprawnego wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań (budynków mieszkalnych) mogą być inne.

Co ważne, nie muszą mieć indywidualnego charakteru, jak to jest w przypadku zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych. Chodzi o to, że np. tablet (urządzenie), który nie ma żadnych dodatkowych funkcji, nie daje prawa do ulgi. Inaczej jest w sytuacji, jeżeli ma zainstalowaną specjalną instalację przystosowaną do aparatów słuchowych oraz oprogramowanie powiększające obraz, co jest niezbędne w przypadku osób niedowidzących. W sytuacji modernizacji lokali nie ma takich wymagań. Można to pokazać na przykładzie wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Niepełnosprawny, który ma problemy z poruszaniem się, mieszka w domu jednorodzinnym ogrzewanym piecem węglowym znajdującym się w piwnicy. Schodzenie kilka razy dziennie po stromych schodach jest dla niego wręcz niewykonalne. Dlatego aby ułatwić sobie codzienne życie, kupuje piec centralnego ogrzewania z automatycznym podajnikiem. W takim przypadku może odliczyć wydatki na piec centralnego ogrzewania.

Inaczej będzie w przypadku ocieplenia domu. Taki wydatek nie jest związany z potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności. Brak ocieplenia jest uciążliwy dla każdej osoby mieszkającej w podobnych warunkach. Z kolei prace związane z dociepleniem budynku są podyktowane w każdym przypadku potrzebą remontu i modernizacji nieruchomości bez względu na to, kim są jej mieszkańcy. Dlatego brak podstaw do odliczenia wydatków.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane