statystyki

Nie każda opieka uprawnia do preferencji w PIT

autor: Magdalena Majkowska23.04.2018, 07:45; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:40
Wydatki na pobyt w domu dziennym nie są odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co innego koszt przebywania w całodobowym domu opieki – wyjaśnił dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.

Wydatki na pobyt w domu dziennym nie są odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co innego koszt przebywania w całodobowym domu opieki – wyjaśnił dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.źródło: ShutterStock

Wydatki na pobyt w domu dziennym nie są odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co innego koszt przebywania w całodobowym domu opieki – wyjaśnił dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła podatniczka, która przebywa w dziennym domu opieki 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. W placówce – utworzonej przez miejski ośrodek pomocy społecznej – ma zapewnione różnego rodzaju zajęcia: gimnastyczne, umysłowe, manualne. Ośrodek organizuje też podopiecznym wyjazdy i zawody sportowe. Koszty pobytu w domu dziennym wynoszą od 50 do 180 zł (zależnie od dochodu). Podatniczka chciała odliczyć te wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT. Argumentowała, że posiada grupę inwalidzką, pobyt w ośrodku ułatwia jej czynności życiowe, a w przeszłości fiskus pozwalał uwzględniać w PIT koszty pobytu w domach opieki.

Przywołała sprawę podatniczki chorej na alzheimera (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB2/415-895/11-4/ES) i wskazała, że w jej placówce również przebywają takie osoby.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane