statystyki

Nie każda placówka opiekuńcza wyklucza preferencje w PIT

autor: Mariusz Szulc07.03.2018, 18:00
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Podatnik, który dopłaca do pobytu niepełnosprawnego dziecka w domu pomocy społecznej, nie traci prawa do ulgi prorodzinnejźródło: ShutterStock

Podatnik, który dopłaca do pobytu niepełnosprawnego dziecka w domu pomocy społecznej, nie traci prawa do ulgi prorodzinnej. Nadal też może rozliczać się z PIT jako samotny rodzic – potwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała opiekunka prawna chorej psychicznie dziewczynki, której biologiczni rodzice stracili prawa rodzicielskie na podstawie wyroku sądowego. Kobieta pełni funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu.

W pewnym momencie stan dziewczynki na tyle się pogorszył, że 28 marca 2017 r. trafiło ono na stałe do domu pomocy społecznej (DPS). Nadal jednak opiekunka ponosiła koszty leczenia i część kosztów pobytu w placówce. Pobyt tam nie był bowiem darmowy. Nie była to instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. z 2017 r., poz. 1851). Pobyt w takiej placówce jednoznacznie wykluczałby prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej zgodnie z art. 27f ust. 2c pkt 1 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane