statystyki

MF: Nie zmieniliśmy wykładni w sprawie ulgi dla samotnych rodziców

autor: Agnieszka Pokojska21.02.2018, 07:07; Aktualizacja: 21.02.2018, 07:26
TK wyraził pogląd, że wychowywanie dziecka „nie może być utożsamiane tylko z samym spełnianiem obowiązku alimentacyjnego, stanowiącym podstawowy obowiązek rodzica (a niekiedy również i innych osób względem dziecka)”.

TK wyraził pogląd, że wychowywanie dziecka „nie może być utożsamiane tylko z samym spełnianiem obowiązku alimentacyjnego, stanowiącym podstawowy obowiązek rodzica (a niekiedy również i innych osób względem dziecka)”.źródło: ShutterStock

-  Przez samotne wychowywanie dziecka należy rozumieć wychowywanie w pojedynkę, to jest bez udziału drugiego rodzica - mówi Łukasz Świerżewski dla DGP.

Wiele zamieszania wywo- łała interpretacja z 29 stycznia 2018 r. (nr 0114KDIP3-3.4011.530.2017.2.JK3), w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił matce wspólnego rozliczania się z dzieckiem. Padają głosy, że fiskus zaostrzył swoje stanowisko w sprawie ulgi dla samotnych rodziców.

Wykładnia art. 6 ust. 4 ustawy o PIT się nie zmieniła. Prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem przysługuje, jeżeli „rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci”, o których mowa w pkt 1–3. Zatem samotne wychowywanie dzieci jest warunkiem koniecznym.

W ustawie o PIT nie ma definicji zwrotu „samotne wychowywanie”. Nie odsyła też ona do odrębnych regulacji. Jak więc należy to rozumieć?


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mia(2018-02-21 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    drodzy państwo z ministerstwa - z braku definicji sugeruję odwołać się do KRO. Tam na władzę rodzicielską składa się piecza nad osobą, piecza nad majątkiem i wychowanie. Z powyższego wynika, że piecza nad osobą dziecka przez 2 weekendy w miesiącu nie świadczy ani o "samotnym" ani "nie samotnym" wychowywaniu. Wychowanie to coś zupełnie innego. Trudno uznać, że drugi rodzic przez kilka dni w miesiącu "wychowuje" dziecko - choć nie można tego wykluczyć. W razie wątpliwości, należy jednak przyjąć, że wychowuje ten kto z dzieckiem przebywa i ma wpływ na jego rozwój intelektualny, kulturalny, historyczny, religijny, techniczny, praktyczny itd. itp. Drugi rodzic jedynie wykonuje pieczę, chyba że także udziela się wychowawczo, co można ustalić (np. przez rozmowę z dzieckiem i rodzicami). inny sposób wykładni przepisów powoduje niepotrzebne wątpliwości - a co jak drugi rodzic raz na rok się udziela? a co jak płaci alimenty i wysyła prezent na święta? a co jak dziadkowie sprawują pieczę pomagając rodzicowi w 99%? Dlatego samotne wychowywanie to musi być podejmowanie decyzji o edukacji czy światopoglądzie w domu, a to robi ten, kto na stałe z dzieckiem przebywa. Także drodzy państwo z ministerstwa proszę wprowadzić jasną definicję do ustawy a potem wymyślać. teraz nikt już nie wie kto wychowuje samotnie a kto nie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane