statystyki

Od transakcji kryptowalutami trzeba zapłacić PIT

autor: Leszek Marciniak02.03.2018, 09:00; Aktualizacja: 02.03.2018, 09:15
Obrót kryptowalutami w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego

Obrót kryptowalutami w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnegoźródło: ShutterStock

Kwestia opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z transakcjami na rynku kryptowalut nie jest jednoznaczna i łatwa do interpretacji dla podatników. Polskie przepisy nie przewidują bowiem bezpośrednio takiego źródła przychodu.

W ciągu ostatniego roku gorącym tematem stał się szeroko rozumiany rynek kryptowalut. Dynamika wzrostu wartości poszczególnych kryptowalut pozwoliła na osiągnięcie przez pewną grupę podatników istotnych zysków, które zostały zrealizowane w postaci wymiany na tradycyjną walutę czy wymiany na usługi lub towary. Często podatnicy mogli też wygenerować wirtualne zyski, które nie podlegały realizacji w żadnej z ww. postaci.

Fiskus nie ma wątpliwości

W odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie obrotu kryptowalutami, polski fiskus prezentuje jednolite stanowisko. Zgodnie z nim przychód ze zbycia kryptowalut powinien zostać zakwalifikowany zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), tj. jako zbycie praw majątkowych. Wskazany przepis nie zawiera zamkniętego katalogu źródeł objętych niniejszą regulacją, stąd też stanowisko fiskusa jest uzasadnione. Dochód ze zbycia praw majątkowych podlega progresywnemu opodatkowaniu z zastosowaniem odpowiednio stawek 18 proc. i 32 proc., i powinien zostać wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Kwalifikacja przychodu jest również jasna w odniesieniu do osób, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie profesjonalnego obrotu prowadzonego na rynku kryptowalut. Należy przy tym pamiętać, że są konieczne do spełnienia warunki, pozwalające na uznanie przychodu za pochodzący z działalności gospodarczej. Przy założeniu, że odpowiednie kryteria są spełnione, organy podatkowe potwierdzają możliwość zaliczenia przychodu do źródła wskazanego w art. 14 ustawy o PIT (pozarolnicza działalność gospodarcza). Podatnik ma możliwość wyboru (dokonanego w odpowiednim czasie) formy opodatkowania, tj. liniowej stawki 19 proc. albo zasad ogólnych (progresywne stawki 18 proc. i 32 proc.). Podobnie jak w przypadku osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej istnieje konieczność złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Nabycie pierwotne


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2018-03-02 10:42) Zgłoś naruszenie 11

  Ha , ha , ha . A , jak gramy na zapałki ???

  Odpowiedz
 • vatowiec(2018-03-03 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  Również VAT OD PROSTYTUCJI: jest to usługa w rozumieniu art. 8 ustawy VAT. I koniecznie - kasy fiskalne dla usługodawców!!!

  Odpowiedz
 • Anna Zagloba(2018-03-02 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Teza artykułu wcale nie jest taka oczywista. Właśnie rząd Niemiec uznał, że operacje bez pośrednictwa pieniądza fiducjarnego nie są opodatkowane PIT. Jak znam życie, Niemcy narzucą swoją wykładnię całej Unii, a wtedy Fiskus będzie zwracać niesłusznie pobranie daniny. Żródło: https://cointelegraph.com/news/germany-wont-tax-cryptocurrencies-used-to-make-purchases

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane