statystyki

Z e-składką trudniej rozliczyć PIT

autor: Paweł Ziółkowski01.03.2018, 09:51; Aktualizacja: 01.03.2018, 10:36
Kolejny problem to prawo do świadczeń medycznych w przypadku niepełnych wpłat

Kolejny problem to prawo do świadczeń medycznych w przypadku niepełnych wpłatźródło: ShutterStock

Problem się pojawia, gdy płatnik nie ureguluje pełnej kwoty należności. Zostanie ona rozliczona proporcjonalnie, ale tylko jej część pomniejszy podatek dochodowy.

Wprowadzenie jednolitej składki skomplikowało rozliczenia podatkowe. Dokonując wpłaty, przedsiębiorca musi obecnie sam ustalić, jaką część składki odliczy od dochodu, jaką od podatku, a jaką wrzuci w koszty uzyskania. O ile pełne wpłaty nie przysporzą aż tylu problemów, o tyle zdecydowanie więcej będzie ich przy wpłatach niepełnych (a więc także opłaconych w pełni po terminie, ale bez odsetek). Zgodnie bowiem z par. 6 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS (dalej: rozporządzenie), w przypadku gdy wpłata nie uwzględnia odsetek za zwłokę mimo jej dokonania po terminie określonym w ustawie, ZUS rozlicza dokonaną wpłatę proporcjonalnie na pokrycie kwoty zaległych składek oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości z tytułu składek do kwoty odsetek za zwłokę.

Skomplikowane zasady

W myśl par. 7 rozporządzenia e-składkę ZUS rozdziela na pokrycie należności składkowych na poszczególne fundusze, z uwzględnieniem:

1) proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych z deklaracji za ostatni miesiąc, albo

2) gdy płatnik składek nie złożył deklaracji – według procentowego udziału składek na poszczególne fundusze we wpłacie, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika opłacającego składki na własne ubezpieczenia.

Powoduje to, że w przypadku niepełnych wpłat należy stosować takie zasady jak przy pełnych, to znaczy należy rozliczać je podatkowo proporcjonalnie do wielkości składek. Wymusza to zmianę podejścia. Do tej pory podatnik, który nie chciał lub nie mógł opłacić wszystkich składek, mógł opłacić np. wyłącznie składkę zdrowotną, która prawie w całości była odliczana od podatku. Tym samym płacąc tę składkę, przedsiębiorca likwidował zadłużenie wobec ZUS w kwocie składki, a równocześnie zyskiwał prawo do obniżenia zobowiązania podatkowego o większą część składki zdrowotnej. Opłacając wyłącznie składkę zdrowotną, można było korzystać z publicznej służby zdrowia.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane