Znów zmaleje podatek od upraw i hodowli

autor: Agnieszka Pokojska26.09.2017, 18:00
pole, rolnictwo, uprawa

Resort spodziewa się, że w związku ze spadkiem norm szacunkowych wpływy z PIT od działów specjalnych spadną w 2018 r. o 1,58 mln zł.źródło: ShutterStock

W 2018 r. szacunkowy dochód do opodatkowania z działów specjalnych produkcji rolnej będzie o 2,4 proc. niższy niż w tym roku – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Zasadniczo rolnicy nie płacą PIT. Fiskus pobiera podatek tylko, gdy uzyskują oni dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Chodzi np. o uprawy roślin ozdobnych, grzybów lub hodowlę drobiu rzeźnego, zwierząt futerkowych. W takich wypadkach podatek jest określany na podstawie norm szacunkowych rocznego dochodu. Ministerstwo Finansów podaje, że z tej formy rozliczeń, korzysta co roku ok. 32 tys. rolników.

Przyszłoroczna obniżka norm jest efektem niższych cen towarów rolnych w 2016 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Będzie to więc już kolejny rok spadku norm szacunkowych, z tym że będzie mniejszy niż rok temu (wtedy zmalał o 2,8 proc.) i dwa lata temu (spadek o 5,6 proc.).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane