statystyki

Rząd za poważnymi zmianami w PIT, CIT i w ryczałcie

autor: Łukasz Zalewski04.10.2017, 07:48; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:09
Rząd zgodził się też zwolnić z obowiązku zapłaty zaliczki na PIT i CIT, gdy nie przekroczy ona tysiąc złotych.

Rząd zgodził się też zwolnić z obowiązku zapłaty zaliczki na PIT i CIT, gdy nie przekroczy ona tysiąc złotych.źródło: ShutterStock

Twórcy będą korzystać z dwukrotnie wyższego limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, a podatnicy o najniższych zarobkach nie zapłacą PIT od dochodu do 8 tys. zł.

Tak zdecydowała wczoraj Rada Ministrów. Jednocześnie zaakceptowała zmiany, które mogą uderzyć w firmy, zwłaszcza te, które stosują optymalizacje podatkowe.

Nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Wcześniej jednak będzie musiała być uchwalona przez parlament i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zostały na to niecałe dwa miesiące, biorąc pod uwagę, że część zmian zadziała na niekorzyść podatników.

Zmiany przyjęte przez rząd

Zmiany przyjęte przez rząd

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kwota wolna znów wzrośnie

Wśród tych korzystnych jest przede wszystkim planowane podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla osób zarabiających najmniej. Kwota ta wzrośnie z obecnych 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. To oznacza, że osoby o takim dochodzie (podstawie opodatkowania) w ogóle nie zapłacą PIT.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane