statystyki

Znów zmaleje podatek od upraw i hodowli

autor: Agnieszka Pokojska26.09.2017, 18:00
pole, rolnictwo, uprawa

Resort spodziewa się, że w związku ze spadkiem norm szacunkowych wpływy z PIT od działów specjalnych spadną w 2018 r. o 1,58 mln zł.źródło: ShutterStock

W 2018 r. szacunkowy dochód do opodatkowania z działów specjalnych produkcji rolnej będzie o 2,4 proc. niższy niż w tym roku – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Zasadniczo rolnicy nie płacą PIT. Fiskus pobiera podatek tylko, gdy uzyskują oni dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Chodzi np. o uprawy roślin ozdobnych, grzybów lub hodowlę drobiu rzeźnego, zwierząt futerkowych. W takich wypadkach podatek jest określany na podstawie norm szacunkowych rocznego dochodu. Ministerstwo Finansów podaje, że z tej formy rozliczeń, korzysta co roku ok. 32 tys. rolników.

Przyszłoroczna obniżka norm jest efektem niższych cen towarów rolnych w 2016 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Będzie to więc już kolejny rok spadku norm szacunkowych, z tym że będzie mniejszy niż rok temu (wtedy zmalał o 2,8 proc.) i dwa lata temu (spadek o 5,6 proc.).


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane