Komisja Europejska szykuje się do uregulowania finansowania sporów sądowych przez osoby trzecie. „Nie może tutaj zabraknąć głosu naszego środowiska” – pisze Krajowa Izba Radców Prawnych.

Pomóc w określeniu ram przyszłej unijnej regulacji ma ankieta, którą każdy zainteresowany może wypełnić i wysłać KE do 6 sierpnia br. KIRP, zachęcając do tego radców prawnych i aplikantów, ankietę w języku angielskim wraz z jej nieoficjalnym polskim tłumaczeniem publikuje na swojej stronie internetowej (Kirp.pl).

Samorząd radcowski liczy na to, że unijny proces legislacyjny przyczyni się do uregulowania działalności alternatywnych dostawców usług prawniczych oferujących pomoc w dochodzeniu roszczeń np. frankowych lub odszkodowawczych. „Rynek ten nie jest w Polsce uregulowany i nadzorowany przez władze publiczne (…). Z punktu widzenia odbiorców usług pomocy prawnej nie jest to sytuacja prawidłowa” – czytamy w komunikacie KIRP. Według informacji DGP w rozmowach polskich prawników na ten temat pada przykład firmy, która wykłada pieniądze na prowadzenie spraw frankowiczów przeciwko bankom, a swoje honorarium pobiera dopiero w przypadku wygranej.

Materia, jaką chce uregulować KE, jest jednak szersza. – Finansowanie sporów sądowych przez osoby trzecie dotyczy przede wszystkim funduszy, które wykładają pieniądze na dochodzenie roszczeń wynikających zwykle z prawa konkurencji – tłumaczy radca prawny Przemysław Kamil Rosiak, przewodniczący polskiej delegacji do Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), członek Team Europe Direct. – W przykładowej sprawie KE stwierdziła naruszenie prawa konkurencji na rynku ciężarówek. W następstwie nabywcy samochodów mogli wystąpić o odszkodowania. Kancelarie w kilku państwach publikowały ogłoszenia o możliwości przystąpienia do postępowania przed sądami krajowymi. Miały również sponsora, który wykładał środki na prowadzenie tych postępowań. Zgodnie z umową w przypadku wygrania sprawy sponsor otrzyma część zasądzonego odszkodowania – dodaje.

Przykładem takiego sponsora jest znany w Europie Cartel Damage Claims (CDC). – Nie słyszałem, by tego typu postępowania miały miejsce w Polsce. Natomiast z pewnością finansowanie postępowań przez podmioty trzecie będzie w Polsce coraz popularniejsze i dostępne – zaznacza mec. Rosiak.

Innym rodzajem takiego finansowania jest opłacanie przez konsumentów lub przedsiębiorców podmiotów (np. organizacji konsumenckich) upoważnionych do wytaczania powództw grupowych w interesie konsumentów. Działalności takich podmiotów dotyczy dyrektywa 2020/1828. Do polskiego prawa implementuje ją nowelizacja ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która czeka właśnie na podpis prezydenta.©℗