Dziennik Gazeta Prawna po raz kolejny dokonał wyboru najbardziej wpływowych prawników w naszym kraju. W tegorocznej edycji rankingu postawiono na osoby profesjonalnie zajmujące się prawem, pomijając polityków.

Po latach kiedy w rankingu najbardziej wpływowych prawników w Polsce najwyższe miejsca zajmowali przedstawiciele Temidy, piastujący najwyższe stanowiska państwowe czy politycy mający ogromny wpływ na tworzone w naszym kraju prawo, tym razem redakcja postanowiła przede wszystkim uhonorować profesjonalistów w swojej dziedzinie. To oni mają być na pierwszym planie. Celem stworzenia rankingu najbardziej wpływowych prawników za 2023 rok było pokazania ekspertów, którzy dobrze wykonali swoją pracę. Tych osób, które doprowadziły do ważnych zmian w prawie bądź ich działanie przyspieszyło i ułatwiło znacznie drogę do tych zmian. Prawników - autorów skarg, pytań, wniosków, które doprowadziły do ważnych wyroków. W końcu przedstawicieli prawa, którzy z ogromną determinacją walczyli o prawa obywateli, w tym szczególnie kobiet i dzieci.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła kobieta – prawniczka, uhonorowana przez redakcję za niestrudzoną walkę o prawdę o Pegasusie – największej od lat aferze inwigilacyjnej, w której służby sięgnęły wobec opozycji po oprogramowanie szpiegowskie. Chodzi oczywiście o Dorotę Brejzę. W pierwszej piątce rankingu znalazł się Wojciech Wiewiórowski, Europejski Inspektor Ochrony Danych, który w minionym roku wydatnie przyczynił się do zablokowania przepisów unijnych, które tylnymi drzwiami – w imię walki z pedofilią – miały wprowadzić kontrolę, w zasadzie całej komunikacji elektronicznej Europejczyków. Wśród docenionych przez redakcję prawników znaleźli się również Zbigniew Krüger i Piotr Piesiewicz.

Warto zauważyć, że na 25 wskazanych przez redakcję miejsc w rankingu, sześć z nich przypadło prawniczkom. Jest wśród nich choćby Katarzyna Szymielewicz, prezeska fundacji Panoptykon, członkini Rady ds. Cyfryzacji. Dzięki staraniom kierowanego przez nią zespołu fundacji Panoptykon w grudniu 2023 r. doszło w Sejmie do debaty z udziałem kandydatów na stanowisko prezesa UODO. Inicjatywą fundacji były też przedstawione w 2023 r. założenia ustawy przeciwdziałającej niekontrolowanej inwigilacji komunikacji obywateli przez służby.

Z kolei Monika Horna-Cieślak, rzecznika Praw Dziecka, adwokatka, to aktywistka i działaczka społeczna, była przewodnicząca sekcji praw dziecka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się problematyką związaną z ochroną praw dzieci oraz udzielaniem pomocy prawnej młodym osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

W rankingu znalazła się również Małgorzata Rozenek-Majdan, przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla in vitro”. Dzięki tej inicjatywie obywatelskiej resort zdrowia ma opracować, wdrożyć, a także sfinansować program leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem DGP Najbardziej wpływowi prawnicy 2023 oraz uzasadnieniem redakcji, jakie stało za takimi, a nie innymi wyborami.

Najbardziej wpływowi prawnicy 2023 [RANKING DGP]

Ranking DGP: 25 najbardziej wpływowych prawników 2023 [MIEJSCA 10-1]

Ranking DGP: 25 najbardziej wpływowych prawników 2023 [MIEJSCA 25-11]