- Członkowie KRS nie mogą być wybierani przez Sejm (...). KRS zostanie zamrożona do czasu przyjęcia nowej ustawy, do czasu powołania jej zgodnie ze składem, którego oczekuje od nas konstytucja - powiedziała w TVN24 Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości wypowiedziała się na temat działalności Krajowej Rady Sądownictwa w "Faktach po Faktach" w TVN24.

- Kierunek jest taki, że KRS ma być ukształtowana tak, jak żąda tego konstytucja, czyli członkowie KRS nie mogą być wybierani przez Sejm - powiedziała Maria Ejchart. - Po pierwsze, jest uchwała, po drugie są konkursy, które są w toku. Są konkursy na stanowiska sędziowskie, które ogłasza minister sprawiedliwości i one nie będą ogłaszane, bo ten organ nie ma prawa do tego, żeby nominować sędziów. Trzeba będzie się zastanowić, co zrobić z konkursami, które się toczą. Innymi słowy, KRS zostanie zamrożona do czasu przyjęcia nowej ustawy, do czasu powołania jej zgodnie ze składem, którego oczekuje od nas konstytucja.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie KRS, w której zapisano "że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 roku w sprawie wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji". Sejm wezwał członków KRS wybranych wbrew Konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie. Za przyjęciem uchwały głosowało 239 posłów, przeciw było 169, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W grudniu 2017 r. głosami Prawa i Sprawiedliwości została uchwalona ustawa, która kończyła kadencję 15 sędziów zasiadających w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapoczątkowało to wybór członków KRS przez posłów. Wcześniej wskazywało ich środowisko sędziów.