Polska Agencja Inwestycji i Handlu zachęca przedsiębiorców do udziału w odbudowie Ukrainy. Jak przekonuje, to także szansa dla polskich kancelarii prawnych.

Takie wnioski płyną z wystąpienia Karola Kubicy, dyrektora zagranicznego biura PAIH w Kijowie, na czwartkowej konferencji „Adwokat dla przedsiębiorcy”, zorganizowanej przez Izbę Adwokacką w Warszawie wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

PAIH i MRiT prowadzą bazę przedsiębiorców zainteresowanych powojenną odbudową Ukrainy. Obecnie jest na niej ponad 2,7 tys. firm.

– Wśród tych firm są również kancelarie prawne. Proces odbudowy Ukrainy to świetny biznes – mówił Karol Kubica.

Jak wskazywał, rząd ukraiński i organizacje międzynarodowe ogłaszają już przetargi związane z odbudową kraju. Do PAIH wpływają zaś pytania polskich kancelarii o kontakty do kancelarii ukraińskich, które mogłyby być partnerami przy obsłudze polskich spółek planujących wejść na rynek ukraiński oraz prowadzonych przez nie inwestycji.

– Zgłaszają się do nas polscy przedsiębiorcy i proszą o różne porady, np. co do tego, jaką formę spółki wybrać. My nie świadczymy takich porad, aczkolwiek mamy listę kancelarii ukraińskich, obsługujących polski biznes. Na tej liście są też polskie kancelarie, z chęcią powiększyłbym ją o kolejne – kontynuował dyrektor.

Zaznaczył jednocześnie, że porządek prawny u naszego wschodniego sąsiada jest zupełnie inny niż w Polsce i Unii Europejskiej. Pokazuje to przykład ochrony własności intelektualnej.

– Muszę przyznać, że z tym są duże problemy. Jeszcze przed wojną prowadziliśmy obsługę polskiego producenta płytek. Gdy przyjechał do Kijowa na targi, zobaczył swoje stoisko, ale opisane cyrylicą. Ukraiński przedsiębiorca podpatrzył jego produkty i skopiował – relacjonował dyrektor. Opisywany przez niego polski przedsiębiorca chciał dochodzić swoich praw przed ukraińskim sądem, ale ostatecznie wycofał się z tego rynku.

– Ukraina się modernizuje. Dąży, aby być członkiem Unii Europejskiej, musi więc dostosować swoje przepisy – kontynuował Kubica.

Najistotniejsze według PAIH branże w kontekście odbudowy Ukrainy to: budowlana i energetyczna; medyczna i farmaceutyczna; motoryzacyjna, transportowa i logistyczna; rolno-spożywcza; maszyn i urządzeń oraz teleinformatyczna. ©℗