Odformalizowanie czynności biurowych, ograniczenie akt prowadzonych w postaci papierowej oraz przeniesienie ekspedycji korespondencji na Pocztę Polską – takie mają być skutki zmian w prawie, które zaczną obowiązywać od piątku.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia szczegółowych zasad prowadzenia biurowości, rachunkowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1635). Najistotniejsza zmiana to umożliwienie komornikom przesyłania stronom postępowania egzekucyjnego pism w ramach przesyłki hybrydowej.

– To kolejny dość istotny krok na drodze ku pełnej informatyzacji czynności komorniczych i usprawnianiu postępowania egzekucyjnego – komentuje Rafał Fronczek, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, były prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Nowe rozwiązania chwali również Krajowa Rada Komornicza.

– Zmiany w rozporządzeniu uwzględniają większość zgłaszanych przez KRK wniosków i porządkują rozwiązania, które zostały wypracowane na podstawie zgromadzonych doświadczeń – zaznacza Przemysław Małecki, rzecznik prasowy KRK.

Usługa przesyłki hybrydowej jest realizowana przez Pocztę Polską. Polega ona na tym, że podmiot korzystający z tej formy doręczenia w celu nadania pisma nie musi go drukować, opatrywać pieczęcią i przesyłać adresatowi za pośrednictwem operatora. Wystarczy, że na ekranie swojego komputera wygeneruje odpowiedni dokument, zaakceptuje go, a następnie prześle go poczcie drogą elektroniczną. Ta z kolei zajmie się jego drukiem i doręczeniem adresatowi.

Bez podpisu

– W przypadku gdy pismo nie zostanie doręczone adresatowi, komornikowi nie będzie już zwracana nadana w ten sposób przesyłka. Otrzyma on jedynie stosowną adnotację drogą elektroniczną – tłumaczy Rafał Fronczek.

Aby było to możliwe, musiałyby zostać wydane odpowiednie przepisy, które pozwalałyby komornikom nadawać pisma bez konieczności opatrywania ich podpisem. I takie właśnie regulacje zawiera wchodzące w życie w najbliższy piątek rozporządzenie. Zawiera ono m.in. katalog dokumentów, które będą mogły być wysyłane bez podpisu komornika (patrz: grafika). Znajdzie się na nich jedynie wskazanie stanowiska służbowego oraz imię i nazwisko osoby, która przy tradycyjnym sposobie doręczenia sygnowałaby je.

– W ramach przesyłki hybrydowej, która w najbliższych latach będzie wykorzystywana w znacznie szerszym zakresie niż rejestrowane doręczenie elektroniczne, niektóre pisma komornika będą mogły być wysyłane sprawniej i w mniej sformalizowany sposób niż tradycyjna przesyłka – tłumaczy Przemysław Małecki. Jak dodaje, rozwiązanie to przynosi korzyści uczestnikom postępowania dzięki realnemu obniżeniu kosztów, co odczują wierzyciele i dłużnicy, oraz docelowej możliwości uzyskiwania informacji o podejmowanych czynnościach niemalże w czasie rzeczywistym (e-doręczenie).

– To równocześnie olbrzymi krok w stronę rozwiązań proekologicznych – zaznacza rzecznik KRK.

Brakuje rozporządzenia

Mimo że opisywane przepisy wchodzą w życie już jutro, to nie oznacza to, że strony postępowań egzekucyjnych już od piątku zaczną otrzymywać pisma bez podpisu komornika.

– Powody tego są dwa. Pierwszy jest taki, że konieczna jest decyzja ministra sprawiedliwości, na którą z niecierpliwością oczekujemy – tłumaczy Fronczek. Ustawa o doręczeniach elektronicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 285) stanowi bowiem, że takie podmioty publiczne jak m.in. komornicy są zobowiązane do stosowania publicznej usługi hybrydowej od 1 października 2029 r. Aby było to możliwe wcześniej, MS powinno wydać rozporządzenie i wskazać w nim termin, od którego taka forma doręczeń będzie dopuszczona.

– Poza tym, równolegle prowadzimy prace nad zsynchronizowaniem systemu obsługującego kancelarie komornicze z systemem pocztowym. Środowisko komornicze jest już zaawansowane w tych pracach i myślę, że potrzeba jeszcze miesiąca, najwyżej dwóch, aby dopiąć tę sprawę do końca – zapewnia Fronczek. I dodaje, że biorąc to wszystko pod uwagę, o dużym sukcesie w poprawie efektywności egzekucji sądowej będzie można mówić, gdy pierwsze pismo w ramach usługi hybrydowej zostanie wysłane 1 listopada.

KRK ma nadzieję, że jest to kolejny etap wprowadzenia postulowanych akt elektronicznych.

– Jesteśmy samorządem, który jest bardzo dobrze zinformatyzowany i od lat kładzie ogromny nacisk na rozwój w tym kierunku. Zmiany, które wchodzą w życie w najbliższy piątek, KRK ocenia bardzo pozytywnie, równocześnie oczekując na dalsze działania umożliwiające ostateczne wdrożenie akt elektronicznych – kwituje rzecznik rady.

DGP zapytał resort sprawiedliwości, czy toczą się w nim prace nad wydaniem rozporządzenia, które umożliwiłoby komornikom dostarczanie przesyłek w ramach publicznej usługi hybrydowej jeszcze w tym roku. Do czasu zamknięcia tego numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi.©℗

ikona lupy />
Usprawnienie pracy komorników / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe