Naczelna Rada Adwokacka nie weźmie udziału w wydarzeniach integrujących przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, za których organizację odpowiada Krajowa Rada Radców Prawnych.

We wrześniu odbędą się konferencja i piknik Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego (OPSZZP), któremu aktualnie przewodniczy KRRP.

Z komunikatu NRA wynika, że jej prezydium postanowiło nie wziąć udziału w tym wydarzeniu, „biorąc pod uwagę zasadnicze rozmijanie się działań obecnej prezydencji Porozumienia ze zobowiązaniami założycielskimi i celami Porozumienia”.

– Mieliśmy i mamy określoną wizję działania tego porozumienia, którą można spuentować zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. W każdej sprawie ważnej publicznie lub dla któregokolwiek z samorządów. Również, a może zwłaszcza w tych sprawach, które wymagają przeciwstawienia się pomysłom władzy ustawodawczej lub wykonawczej – mówi adwokat Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA. Nie precyzuje, czego dotyczą pretensje wobec KRRP. – Nie chcielibyśmy jednak prowadzić dyskusji z samorządem radcowskim przez media, a bezpośrednio w trakcie spotkań z udziałem pozostałych samorządów tworzących porozumienie. Okazja do rozmowy będzie także 21 września, podczas spotkania Prezydiów KIRP i NRA – mówi wicieprezes.

Szczegółów nie ujawnia też prezes KRRP, radca prawny Włodzimierz Chróścik.

– Osobiście jestem zdania, że działając razem, mamy większy wpływ na rzeczywistość, kontrolę procesu legislacyjnego i budowę silnego wizerunku zawodów zaufania publicznego w społeczeństwie – komentuje. Przypomina, że ostatnio głos OPSZZP wsparł biegłych rewidentów (przyczyniając się do zarzucenia prac nad szkodliwą dla nich ustawą) i lekarzy (w sprawie ochrony tajemnicy zawodowej).

– Radcowie prawni będą kontynuowali w ramach porozumienia pracę na rzecz interesu publicznego i interesu obywateli. Uważamy, że jest to potrzebne zwłaszcza teraz, gdy pojawia się coraz więcej projektów, które zagrażają naszym samorządom – dodaje prezes Chróścik.

To kolejny zgrzyt między samorządami adwokatów i radców. W maju ich prezesi poróżnili się co do prowadzenia zabiegów zmierzających do zwiększenia wynagrodzeń za urzędówki. Spór stał się publicznym, gdy do internetu przedostała się część wymienionej między nimi korespondencji. Wynika z niej, że prezes Chróścik zarzucił prezesowi NRA Przemysłowi Rosatiemu „zawłaszczanie i przedstawianie jako własnych” propozycji na zwiększenie stawek dla prawników z urzędu, szef NRA uznał zaś w odpowiedzi, że taka reakcja szefa KRRP była „niestosowna oraz nieadekwatna”. ©℗