Senacka komisja opowiedziała się we wtorek za nowelizacją ustawy o Trybunale Stanu, zgodnie z którą regulamin tego organu uchwalany będzie przez sam Trybunał, a nie - jak dotychczas - przez Sejm. Projekt ustawy został wniesiony do Sejmu przez izbę wyższą.
Przepisami zajmowała się senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Za ustawą bez żadnych poprawek opowiedziało się jednogłośnie siedmiu senatorów. Sprawozdawcą został senator Robert Mamątow (PiS).
Ustawę - nowelizującą przepisy, których brzmienie nie było zmieniane od 1982 r. - Sejm uchwalił ustawę pod koniec lipca. Zgodnie z ustawą w obecnym brzmieniu regulamin czynności Trybunału Stanu uchwala Sejm. Jej nowela stanowi, że regulamin będzie uchwalany przez Trybunał Stanu bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków.
Trybunał Stanu jest organem konstytucyjnym, którego rolą jest egzekwowanie odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych. Za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier, członkowie Rady Ministrów, prezes NBP, NIK, członkowie KRRiT, osoby, którym premier powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych. W określonym zakresie są to także posłowie i senatorowie.
Przewodniczącym Trybunału Stanu jest z urzędu Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. W skład Trybunału wchodzi ponadto dwóch wiceprzewodniczących i obecnie 16 członków wybieranych przez Sejm na czas kadencji spoza grona posłów i senatorów.
Przepisy mają wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu.