statystyki

Rekompensata odprawy emerytalnej bez składek

autor: Anna Redkiewicz12.03.2020, 06:27; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:47
pieniądze1

pieniądze1źródło: ShutterStock

O tym, że rekompensata odprawy dla emeryta nie jest oskładkowana, decyduje charakter tego świadczenia, a nie jego nazwa. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

ZUS, dokonując ścisłej wykładni przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949), stwierdził, że zawiera ono zamknięty katalog świadczeń, które są wyłączone z ubezpieczeń społecznych. Dlatego zdaniem ZUS par. 2 pkt 3 tego rozporządzenia znajduje zastosowanie w przypadku odpraw, odszkodowań, rekompensat wypłacanych z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy. Przepis ten stosuje się zatem do świadczeń, które są przyznawane wyłącznie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, a więc mają bezpośredni związek z jego ustaniem. Natomiast w omawianej sprawie chodziło o rekompensatę za odprawę emerytalną.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj