statystyki

Renta wypadkowa przelicza się ze starą kwotą bazową

autor: Michał Culepa03.10.2019, 07:43; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:54
ZUS odmówił przeliczenia w ten sposób renty i sprawa trafiła do sądu. Sądy nie podzieliły opinii wnioskodawczyni w sprawie przeliczeń, oddalając kolejno odwołanie, apelację i skargę kasacyjną.

ZUS odmówił przeliczenia w ten sposób renty i sprawa trafiła do sądu. Sądy nie podzieliły opinii wnioskodawczyni w sprawie przeliczeń, oddalając kolejno odwołanie, apelację i skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Do przeliczenia (w związku ze zmianą przepisów) rent wypadkowych przyznanych przed 2002 r. bierze się pod uwagę kwotę bazową z roku przyznania renty, a nie z roku złożenia wniosku o przeliczenie – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła przeliczenia renty inwalidzkiej przyznanej we wrześniu 2001 r. z tytułu wypadku przy pracy. Wskutek utraty zdrowia ZUS przyznał poszkodowanej rentę wypadkową z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ówczesne przepisy przy ustalaniu wysokości świadczenia stosowały ograniczenie (do 250 proc.) wysokości wskaźnika, na podstawie którego wyliczano kwotę bazową. Nowe przepisy zniosły te ograniczenia i zezwoliły na składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczeń.

Kobieta nie zgodziła z wynikiem przeliczenia. Zażądała, aby ZUS, ustalając kwotę renty, przyjął jako podstawę kwotę bazową obowiązującą w 2011 r., kiedy złożyła wniosek o przeliczenie. Argumentowała, że po przyznaniu renty podejmowała pracę zarobkową skutkującą ponad 30-miesięcznym okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym. Należało więc – według niej – zastosować kwotę bazową z roku złożenia wniosku o przeliczenie renty, gdyż tak nakazuje art. 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS odmówił przeliczenia w ten sposób renty i sprawa trafiła do sądu. Sądy nie podzieliły opinii wnioskodawczyni w sprawie przeliczeń, oddalając kolejno odwołanie, apelację i skargę kasacyjną.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj