statystyki

Renta wypadkowa przelicza się ze starą kwotą bazową

autor: Michał Culepa03.10.2019, 07:43; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:54
ZUS odmówił przeliczenia w ten sposób renty i sprawa trafiła do sądu. Sądy nie podzieliły opinii wnioskodawczyni w sprawie przeliczeń, oddalając kolejno odwołanie, apelację i skargę kasacyjną.

ZUS odmówił przeliczenia w ten sposób renty i sprawa trafiła do sądu. Sądy nie podzieliły opinii wnioskodawczyni w sprawie przeliczeń, oddalając kolejno odwołanie, apelację i skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Do przeliczenia (w związku ze zmianą przepisów) rent wypadkowych przyznanych przed 2002 r. bierze się pod uwagę kwotę bazową z roku przyznania renty, a nie z roku złożenia wniosku o przeliczenie – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła przeliczenia renty inwalidzkiej przyznanej we wrześniu 2001 r. z tytułu wypadku przy pracy. Wskutek utraty zdrowia ZUS przyznał poszkodowanej rentę wypadkową z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ówczesne przepisy przy ustalaniu wysokości świadczenia stosowały ograniczenie (do 250 proc.) wysokości wskaźnika, na podstawie którego wyliczano kwotę bazową. Nowe przepisy zniosły te ograniczenia i zezwoliły na składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczeń.

Kobieta nie zgodziła z wynikiem przeliczenia. Zażądała, aby ZUS, ustalając kwotę renty, przyjął jako podstawę kwotę bazową obowiązującą w 2011 r., kiedy złożyła wniosek o przeliczenie. Argumentowała, że po przyznaniu renty podejmowała pracę zarobkową skutkującą ponad 30-miesięcznym okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym. Należało więc – według niej – zastosować kwotę bazową z roku złożenia wniosku o przeliczenie renty, gdyż tak nakazuje art. 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS odmówił przeliczenia w ten sposób renty i sprawa trafiła do sądu. Sądy nie podzieliły opinii wnioskodawczyni w sprawie przeliczeń, oddalając kolejno odwołanie, apelację i skargę kasacyjną.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane