Według najnowszego badania NetTrack z dostępu do sieci korzysta obecnie 62,7 proc. Polaków. Oznacza to, że już wkrótce przekroczymy magiczną granicę 19 mln internautów. Dziś, wirtualny świat znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki - w naszych smartfonach, tabletach i laptopach. Nie zawsze było jednak tak różowo. Jeszcze 8-10 lat temu dostęp do internetu był prawdziwym luksusem, a ściągnięcie 600-megabajtowego pliku wymagało sporych nakładów cierpliwości. Prezentujemy krótką historię internetu w Polsce.
1
15 lutego 1990 - Odwilż
15 lutego 1990 roku CoCom zniósł większość ograniczeń związanych z dostępem do nowych technologii w stosunku do Polski i kilku innych krajów Europy Wschodnich. Od tej pory prace nad dostępem do internetu mogą rozwijać się w sposób nieskrępowany.
Inną kluczową datą był 20 grudnia 1991. To właśnie wtedy Stany Zjednoczone zniosły blokadę na połączenia komputerowe z naszego kraju.
ShutterStock
2
26 września 1990 - Pierwsze Łącze
We wrześniu 1990 roku uruchomione zostaje łącze pomiędzy Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie a szwajcarskim instytutem CERN. Szybkość transmisji danych wynosiła 9600 b/sek (wówczas był to w Europie standard), a miesięczna opłata za funkcjonowanie łącza to prawie 13,5 mln starych złotych.
20 listopada wysłany zostaje pierwszy e-mail do Polski. Jego nadawcą w CERN był dr Grzegorz Polok, a odbiorcą po krakowskiej stronie mgr. inż. Andrzej Sobala.
ShutterStock
3
17 sierpnia 1991 - Początek
Data ta uznawana jest symbolicznie za początek internetu w Polsce. Tego dnia Rafał Pietrak pracownik Wydziału Fizyki UW wysłał pierwszego e-maila po protokole TCP/IP do swojego kolegi z Uniwersytetu w Kopenhadze. Szybkość transmisji danych wyniosła 9600 bajtów na sekundę, a wiadomość szczęśliwie dotarła do adresata.
23 sierpnia tego roku z Hamburga przychodzi pierwsza odpowiedź na maila wysłanego z Polski. W styczniu 1992 roku liczba internatów w Polsce przekroczyła 2000.
ShutterStock
4
Sierpień 1993 - Pierwszy Serwer
W sierpniu 1993 roku powstaje pierwszy polski serwer WWW - www.fuw.edu.pl. Kilka miesięcy wcześniej swoją działalność rozpoczyna natomiast pierwszy komercyjny dostawca internetu - ATM S.A.
ShutterStock
5
20 października 1993 - Polish Home Page
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uruchamia projekt (Polish Home Page) Polska Strona Domowa, który możemy uznać za pierwszy polski serwis internetowy.
ShutterStock
6
1995 - WP.PL
Swoją działalność rozpoczyna Wirtualna Polska - pierwszy polski portal internetowy stworzony przez absolwentów Politechniki Gdańskiej. Początkowo WP.PL funkcjonował jako forum pomysłów, a w marcu 1995 roku przerodził się w pełnoprawny serwis internetowy. Do 1998 roku strona znajdowała się pod adresem ww.wp.cnt.pl.
Inne
7
18 maja 1995 - Polska Społeczność Internetu
Swoją działalność rozpoczyna Polska Społeczność Internetu, stowarzyszenie propagujące rozwój internetu w Polsce, które powstało z inicjatywy Marka Cara - dziennikarza i Pełnomocnika Premiera Ds. Informatyki w rządzie premiera Waldemara Pawlaka.
Media
8
Czerwiec 1996 - TP SA
Telekomunikacja Polska SA uruchamia ogólnodostępny numer 0-20-21-22, który umożliwia dostęp do internetu wszystkim osobom dysponującym modemem telefonicznym. W grudniu tego samego roku Polbox udostępnia pierwsze darmowe konta e-mail.
ShutterStock
9
29 listopada 1999 - SDI
TPSA rozpoczyna sprzedaż usługi SDI (Stały Dostęp do Internetu), która umożliwiała surfowanie po sieci z prędkością do 115 kbit/s bez blokowania linii telefonicznej.
ShutterStock
10
13 grudnia 1999 - Allegro.pl
Powstaje pierwszy polski serwis aukcyjny Allegro.pl
ShutterStock
11
Marzec 2000 - Dialog SA
TPSA ma konkurenta. Telefonia Dialog SA uzyskuje koncesję na świadczenie usług dostępu do internetu.
ShutterStock
12
2000 - Internetowa bańka pęka
W Stanach Zjednoczonych pęka internetowa bańka. Kryzys dosięga również Polskę. Upada wiele serwisów, a wśród nich popularne Ahoj.pl, Arena.pl oraz Poland.com. Na krawędzi bankructwa staje też WP.pl, ale ostatecznie po kilku latach wychodzi na prostą.
ShutterStock
13
11 września 2003 - ą,ę,ś,ź
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wprowadza domeny z polskimi znakami.
ShutterStock
14
11 listopada 2006 - nasza-klasa.pl
Powstaje serwis społecznościowy nasza-klasa.pl, którego głównym celem ma być pomoc w odnowieniu relacji z kolegami "ze szkolnej ławki". W okresie świetności z serwisu korzysta prawie 14 mln użytkowników.
ShutterStock
15
2014 - 19 milionów
Z sieci korzysta już prawie 19 mln Polaków. 75% internautów przynajmniej raz w ostatnim roku robiło zakupy w internecie, a 60% z nas ma konto na portalu społecznościowym. Nasze ulubione strony to Google.pl, Allegro.pl oraz Facebook.com. Najbardziej aktywnymi internautami są - co nie dziwi - osoby w grupie wiekowej 16-24.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama