Steve Ballmer to bez wątpienia jedna z najbardziej barwnych, ale i najbardziej kontrowersyjnych postaci branży IT. Jego 33 letnia przygoda z Microsoftem była serią spektakularnych sukcesów i katastrofalnych porażek. Których było więcej? Przekonajcie się sami. Oto największe wzloty i upadki Steve'a Ballmera.
1
1986: Kontrakt z IBM
Microsoft przenosi swoją siedzibę do Redmond. Ballmer i Gates przekonują włodarzy IBM, aby skorzystali z pierwszej wersji Windowsa przy dystrybucji komputerów IBM PC.
ShutterStock
2
1992: Drugi po Gatesie
Ballmer awansuje na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży i wsparcia. Od teraz odpowiada bezpośrednio przed Gatesem. W 1989 roku Microsoft prezentuje pierwszą wersję pakietu biurowego Office, a w 1995 roku odbywa się wielka premiera system operacyjnego Windows 95.
Bloomberg / John Froschauer
3
1998: .NET Framework
Ballmer staje na czele zespołu przygotowującego platformę deweloperską .NET Framework. Jako główny kandydat do przejęcia schedy po Gatesie, otrzymuje stanowisko prezesa softwarowego oddziału Microsoftu.
Bloomberg / Rick Maiman
4
2000: CEO
Ta wiadomość nie jest wielkim zaskoczeniem: 13 stycznia 2000 roku Steve Ballmer zostaje następcą Billa Gatesa na stanowisku CEO Microsoftu. Gates pozostaje głównym architektem oprogramowania oraz prezesem zarządu.
Bloomberg / Tom Pidgeon
5
2001: Xbox i Windows XP
Swoją premierę ma konsola Xbox oraz system operacyjny Windows XP. O ile drugi z produktów z miejsca staje się jednym z najbardziej udanych projektów w historii Microsoftu, o tyle projekt Xbox na swój wielki sukces poczeka jeszcze kilka lat - do premiery Xbox'a 360
Bloomberg / SUSAN GOLDMAN
6
2004-2006: MSN Search
25 marca 2004 roku, podczas konferencji poświęconej reklamie internetowej, Ballmer otwarcie przyznaje, że największym błędem Microsoftu w poprzednich latach był brak własnej wyszukiwarki internetowej. Obiecuje również większe wsparcie dla projektu MSN Search. Dwa lata później wyszukiwarka MSN wciąż znajduje się za plecami Google'a i Yahoo. W 2009 roku zostaje zastąpiona przez nową wyszukiwarkę Bing.
Bloomberg / Barry Sweet
7
2006: Zune
Microsoft prezentuje światu multimedialny odtwarzacz Zune, który ma stać się wielkim rywalem iPoda. Zune spotyka się z chłodnym przyjęciem ze strony rynku. Ostatecznie firma porzuca projekt w 2011 roku. Jeszcze gorzej poradził sobie smartfon Kin (2010), który miał rzucić wyzwanie iPhone'owi. Swój rynkowy żywot kończy po zaledwie dwóch miesiącach od premiery.
Bloomberg / CHRIS RANK
8
2007: Windows Vista
Nowy system operacyjny Microsoftu Windows Vista zbiera fatalne recenzje. Użytkownicy narzekają na liczne błędy i problemy ze stabilnością działania. Zdecydowanie większym sukcesem okazuje się premiera Windowsa 7 (2009), który z miejsca zostaje okrzyknięty godnym następcą Windowsa XP.
Bloomberg / RAMIN TALAIE
9
2010: Windows Phone OS
Ballmer rozpoczyna mobilną rewolucję w Microsofcie. Leciwy i nieintuicyjny Windows Mobile zostaje zastąpiony nowym systemem Windows Phone OS. W 2011 roku Microsoft rozpoczyna współpracę z Nokią. Od tej pory Windows Phone OS będzie napędzać smartfony z serii Lumia. W 2010 w sprzedaży pojawia się kontroler ruchu Kinect dla Xbox'a 360 - kolejny bardzo udany produkt w portfolio firmy.
Bloomberg / David Paul Morris
10
2011: Skype
Microsoft kupuje lidera rynku VOIP firmę Skype za 8,5 miliarda dolarów. Ballmer rozpoczyna stopniowy re-branding produktów i usług Microsoftu, dążąc do ich unifikacji.
Bloomberg / Denis Doyle
11
2012: Windows 8
25 października 2012 roku odbywa się wielka premiera systemu operacyjnego Windows 8 wraz z nowym "kafelkowym" interfejsem. Złośliwi określają nowy system mianem "Visty Bis". W maju 2013 Microsoft ogłasza, że w związku z licznymi krytycznymi uwagami ze strony użytkowników system, już wkrótce pojawi się nowa odświeżona wersja "Ósemki". Jej premiera planowana jest na październik br. W 2012 w sprzedaży pojawia się nowy produkt Microsoftu - tablet Surface, który spotyka się z chłodnym przyjęciem ze strony rynku. Nie pomaga mu nawet późniejsza obniżka ceny.
Bloomberg / SUSANA BATES
12
2013: Rezygnacja
11 lipca 2013 roku Ballmer ogłasza plan restrukturyzacji firmy pod hasłem "One Microsoft". Jego celem ma być sprostanie wyzwaniom ze strony Apple'a i Google'a. Realizacją tego projektu zajmie się jednak prawdopodobnie następca Ballmera. 23 sierpnia ogłasza on bowiem rezygnacje z funkcji CEO firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Microsoft rozpoczął już poszukiwania nowego sternika, a Ballmer przymierza się do spokojnej emerytury z 15 miliardami dolarów w kieszeni.
Bloomberg / David Paul Morris
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję