Mobilny system operacyjny Microsoftu kontynuuje swoją rynkową ekspansję. Zgodnie z danymi Kantar Worldpanel, w ostatnim kwartale Windows Phone osiągnął rekordowe 9,2% udziału na pięciu najważniejszych europejskich rynkach.

Europejczycy przekonują się do systemu Microsoftu

Windows Phone doskonale radzi sobie m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie osiągnął odpowiednio 10,8% i 12% udziałów w rynku urządzeń mobilnych. W Niemczech (8,8%), znajduje się natomiast zaledwie jeden punkt procentowy za iOS-em. Co ciekawe, jeszcze rok temu system operacyjny Microsoftu mógł liczyć na zaledwie 3,8% udziałów. Biorąc pod uwagę pięć największych europejskich rynków, w ostatnim roku Windows Phone stracił jedynie we Włoszech (spadek z 10,3% do 9,5%)

Analitycy Kantar Worldpanel podkreślają, że zaskakująco dobre wyniki mobilnego Windowsa, to efekt ekspansji tańszych smartfonów Nokii. Dotyczy to przede wszystkim Lumii 520 oraz Lumii 620. Te telefony są coraz częściej wybierane przez osoby z przedziału wiekowego 16-24 oraz 35-49 – dwóch grup klientów, które decydując się na wybór smartfona, szukają kompromisu pomiędzy jego ceną i funkcjonalnością.

Android i iOS wciąż dzielą i rządzą

Pomimo coraz lepszych wyników Windows Phone, na Starym Kontynencie wciąż niepodzielnie rządzi Android (70,1%). Konkurencyjny iOS radzi sobie znacznie gorzej (16,1%) i ma „zaledwie” sześć punktów procentowych przewagi nad systemem mobilnym Microsoftu. Jeszcze rok temu przewaga ta wynosiła 10%.

„Mekką” systemu Apple’a są oczywiście Stany Zjednoczone (39,3%) oraz Japonia (47,4%). Na obydwu rynkach iOS również przegrywa z Androidem, ale nie jest to już tak gigantyczna strata, jak w przypadku Europy.

Samsung górą

Na europejskim rynku smartfonów wciąż dominuje Samsung, choć koreański koncern w ciągu ostatniego roku stracił prawie 2% udziałów. Na drugim miejscu znajduje się Apple (16,1%), a trzecie jest Sony (8,2). Nokia, która jeszcze kilka lat temu był w Europie prawdziwym gigantem, zajmuje dopiero czwarte miejsce (6,3%). Traci również HTC (6,3%), które w ostatnim czasie zmaga się z poważnymi problemami finansowymi.