- Klienci w Polsce wdrażają najczęściej chmury prywatne, nazywane często projektami konsolidacyjnymi. Coraz częściej pojawiają się pytania o rozwiązania hybrydowe, w których na życzenie w stosunkowo krótkim czasie można wynająć brakującą moc obliczeniową w sposób niemalże automatyczny. Chmura publiczna, staje się powoli faktem, jednak tutaj często pokutuje brak świadomości legislacyjnej - uważa Bartłomiej Ślawski, Country General Manager – Poland, VMware.

Jakie są różnice pomiędzy Polską a pozostałymi krajami regionu, jeśli chodzi o nowe rozwiązania IT, w tym te proponowane przez VMware?

Trudno wskazać różnice, bo one nie istnieją. Wszystkie kraje w naszym regionie EE (Eastern Europe) składającym się z Polski, Czech i Słowacji, Rumuni, Węgier oraz krajów dawnej Jugosławii wykazują wysoki poziom IT. W każdym z krajów widać zaawansowane projekty. Może, co je wyróżnia, to mniejsza skala w porównaniu z rynkiem Europy zachodniej, Chin i USA. We wszystkich krajach widać rosnące zainteresowanie projektami chmury, bezpieczeństwa, wysokiej dostępności i przetwarzania dużych baz danych. Zauważalne jest również wspólne podłoże projektów dofinansowywanych z Unii Europejskiej.