Żyjemy w czasach, w których wiele pamiątek – jak np. listy lub fotografie – przetrzymywanych jest nie w szufladach, lecz w internecie. Polacy pozostawiają najwięcej informacji o sobie w portalach społecznościowych. Facebook przygotował rozwiązanie na wypadek śmierci posiadacza konta.

Każdy z pełnoletnich użytkowników portalu może w ustawieniach konta na Facebooku wskazać tzw. opiekuna konta. To osoba, którą wybiera się do zarządzania swoim kontem po śmierci. Może ona przypiąć post na osi czasu (wiadomości widoczne dla bliskich użytkownika), odpowiadać na zaproszenia do grona znajomych i aktualizować zdjęcie profilowe. Nie może natomiast publikować postów jako użytkownik ani przeglądać prywatnych wiadomości.
Opiekuna konta można wskazać spośród swoich znajomych na Facebooku. Tym sposobem po śmierci bez trudu będzie on w stanie np. skopiować zdjęcia zmarłego, które są niewidoczne z poziomu użytkowników niewładających danym kontem.
Facebook przewiduje także możliwość usunięcia konta od razu po tym, gdy do właścicieli portalu dotrze informacja o śmierci zarządzającego kontem. W takiej sytuacji niezależnie od chęci zdobycia dostępu do danych przez bliskich zmarłego, nie zostaną one udostępnione.
A co jeśli gdy użytkownik nie wskaże opiekuna konta oraz nie zaznaczy, że chce, aby jego strona na portalu społecznościowym została usunięta? – Rzadko rozpatrujemy wnioski o dostęp do dodatkowych informacji o koncie lub jego zawartości. W takiej sytuacji prosimy o przedstawienie dowodu, że mamy do czynienia z upoważnionym przedstawicielem (np. członkiem rodziny) zmarłego, oraz potwierdzenia sądowego – informuje Centrum Pomocy Facebooka.
Zarazem Facebook podkreśla, że wysłanie wniosku nie gwarantuje, że zawartość konta osoby zmarłej zostanie udostępniona wnioskującemu. Jest to rozpatrywane indywidualnie. ©?
Facebook umożliwia upoważnienie innej osoby do zarządzania kontem