statystyki

Co z kontami w serwisach społecznościowych po śmierci użytkownika?

autor: Patryk Słowik31.10.2015, 07:30
facebook-smartfon-komputer

Facebook umożliwia upoważnienie innej osoby do zarządzania kontemźródło: ShutterStock

Żyjemy w czasach, w których wiele pamiątek – jak np. listy lub fotografie – przetrzymywanych jest nie w szufladach, lecz w internecie. Polacy pozostawiają najwięcej informacji o sobie w portalach społecznościowych. Facebook przygotował rozwiązanie na wypadek śmierci posiadacza konta.

Każdy z pełnoletnich użytkowników portalu może w ustawieniach konta na Facebooku wskazać tzw. opiekuna konta. To osoba, którą wybiera się do zarządzania swoim kontem po śmierci. Może ona przypiąć post na osi czasu (wiadomości widoczne dla bliskich użytkownika), odpowiadać na zaproszenia do grona znajomych i aktualizować zdjęcie profilowe. Nie może natomiast publikować postów jako użytkownik ani przeglądać prywatnych wiadomości.

Opiekuna konta można wskazać spośród swoich znajomych na Facebooku. Tym sposobem po śmierci bez trudu będzie on w stanie np. skopiować zdjęcia zmarłego, które są niewidoczne z poziomu użytkowników niewładających danym kontem.

Facebook przewiduje także możliwość usunięcia konta od razu po tym, gdy do właścicieli portalu dotrze informacja o śmierci zarządzającego kontem. W takiej sytuacji niezależnie od chęci zdobycia dostępu do danych przez bliskich zmarłego, nie zostaną one udostępnione.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Weredyk(2015-11-03 08:31) Zgłoś naruszenie 10

    Facebook i jemu podobne to nie sa serwisy spolecznosciowe, lecz plotkarskie dla przyglupow. Nie wyobrazam sobie nawet jak mozna brac w tym udzial.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane