Dziennik „The Wall Street Journal” donosi, że w trzecim kwartale br. Nokia sprzedała ponad 8 milionów smartfonów z serii Lumia. To najlepszy kwartalny wynik od lat. Jutro w Abu Zabi odbędzie się „pożegnalna” impreza Nokii, podczas której zaprezentowane zostaną ostatnie smartfony markowane logiem fińskiego producenta. Na początku 2014 roku mobilny oddział Nokii trafi bowiem „pod skrzydła” Microsoftu.

Jeśli odchodzić, to z klasą. Takie wnioski nasuwają się, gdy spojrzymy na kwartalne wyniki sprzedaży osiągane przez smartfony Nokii. Fińskiemu gigantowi wciąż daleko jest do rekordów notowanych przez Samsunga i Apple’a, ale osiem milionów sprzedanych egzemplarzy serii Lumia w ostatnim kwartale, to wynik dość imponujący. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w analogicznym okresie ubiegłego roku Nokia sprzedała zaledwie 2,4 mln smartfonów ze swojej flagowej serii.

Z coraz lepszych wyników fińskiego giganta najbardziej cieszy się oczywiście Microsoft, który już na początku przyszłego roku przejmie mobilny biznes Nokii oraz prawa do marki Lumia. Drugim powodem do radości dla giganta z Redmond jest fakt, że smartfony Nokii „ciągną w górę” mobilny system operacyjny Windows Phone, który w okresie do maja do lipca osiągnął rekordowy udział na pięciu największych europejskich rynkach (8,2%).

Zanim jednak mobilna era Nokii definitywnie dobiegnie końca, fiński gigant zaoferuje swoim wielbicielom sporo nowości. Już jutro w Abu Zabi odbędzie się wielka prezentacja, podczas której będzie nam dane zobaczyć kilka (być może nawet sześć) urządzeń z serii Lumia.

Najbardziej oczekiwane z nich, to flagowy smartfon Lumia 1520 oraz tablet Lumia 2520. Pierwsze z urządzeń ma zostać wyposażone w procesor Qualcomm Snapdragon 800, 2GB pamięci RAM, ekran Full HD, aparat 20 mpx ora najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows Phone. Lumia 1520 ma być pierwszym sześciocalowym urządzeniem z mobilnym OS-em Microsoftu.

Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się pierwszy tablet z serii Lumia, z systemem operacyjnym Windows RT 8.1. Według specyfikacji, do której dotarł serwis „The Verge”, zostanie on wyposażony w ekran Full HD 10,1 cala, procesor Snapdragon 800, 2GB RAM oraz 32 GB pamięci flash. Całość dopełni aparat 6,7 mpx oraz moduł LTE. Wszystko wskazuje na to, że Nokia wyposaży swój tablet w szereg akcesoriów. Najciekawszym z nich ma być obudowa z wbudowaną klawiaturą, baterią oraz portami USB.

W Abu Zabi fiński gigant zaprezentuje również kilka urządzeń ze średniej półki. Sporo mówi się o Lumii 1320 z dużym wyświetlaczem (ale nie Full HD) oraz Lumii 525, która ma być następcą popularnego modelu 520. Niewykluczone, ze zobaczymy również niskobudżetowe telefony z serii Asha. Konferencja Nokii rozpocznie się jutro o godzinie 9:00 polskiego czasu.