statystyki

Na piątym biegu. Już wkrótce szybkość 5G umożliwi zdalne operacje

autor: Elżbieta Rutkowska17.08.2019, 19:00
5G technologia

5G technologiaźródło: ShutterStock

W styczniu tego roku Liu Rong usunął pacjentowi zrazik wątrobowy. Nie byłoby w tej operacji nic niezwykłego, gdyby nie to, że chirurg przebywał w siedzibie firmy telekomunikacyjnej China Unicom, a pacjent znajdował się 50 km dalej, na Uniwersytecie Medycznym prowincji Fujian. Zabieg trwał godzinę, a świnka, której usunięto fragment wątroby, wybudziła się po pół godzinie. Była to pierwsza na świecie zdalna operacja z wykorzystaniem robota i sieci komórkowej 5G.

Od końca ubiegłego wieku nowe generacje w telekomunikacji nadchodzą mniej więcej co 10 lat. Każda przynosi coś nowego. W latach 80. analogowa telefonia komórkowa umożliwiała tylko rozmowy, potem doszły wiadomości SMS, które dziś odchodzą do lamusa, bo na coraz szerszą skalę wykorzystujemy do komunikacji mobilny transfer danych. Robimy to z takim zapałem, że za kilka lat obecna sieć nie da rady obsłużyć generowanego ruchu. Z raportu, jaki Instytut Łączności przygotował dla Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, wynika, że średnie zużycie danych w mobilnym internecie wzrośnie do 2025 r. prawie 25-krotnie. Dziś każdy posiadacz karty SIM co miesiąc wykorzystuje przeciętnie 3,5 GB, za sześć lat będzie to 85 GB.

Rozwiązać ten problem ma sieć 5G. Tak jak jej szybkość umożliwi zdalne operacje, tak znacznie większa niż w 4G przepustowość sprawi, że do sieci będzie mogło być „podpiętych” więcej urządzeń. Dzięki temu łączność mobilna znajdzie większe zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, usługach – wszędzie tam, gdzie można usprawnić i ułatwić pracę z wykorzystaniem internetu rzeczy (IoT – Internet of Things), czyli maszyn, które porozumiewają się między sobą. Niezapychające się połączenia z niedostrzegalnym opóźnieniem posłużą też np. autonomicznym samochodom, których sznur będzie mógł się zatrzymać niemal jednocześnie, w reakcji na nagłe hamowanie jadącego na czele.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Xyz(2019-08-17 19:09) Zgłoś naruszenie 56

    Ciekawe czy będą operować ofiary sieci 5g które dorobią się nowotworów twarzy i szyi. Kolejny jednostronny artykuł. Tu chodzi tylko o zyski korporacji.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ech(2019-08-18 10:36) Zgłoś naruszenie 52

    Znowu lobbistyczne bajania. Mocno niesmaczne.

    Odpowiedz
  • grol(2019-08-19 16:07) Zgłoś naruszenie 53

    Piękna perspektywa, zdalne operacje na pewno będą ratunkiem dla wielu osób. Na pewno to nie jedyny sposób w jaki nowa technologia poprawi jakość życia i zdrowia.

    Odpowiedz
  • Wojtek65(2019-08-18 11:33) Zgłoś naruszenie 41

    Jak można tak tendencyjnie trwać przy nakręcaniu nieodpowiedzialnej polityki rządu, którego jedynym celem jest wyciągnięcie pieniędzy za częstotliwości, a członkom UKE i MC startu do organów ITU i awansu w tej organizacji. Raz jeszcze pytam: czy ktoś widzi częstotliwości z pasma milimetrowego i zagęszczanie stacji do ilości dzisiaj niesłychanej? Ktoś poniesie odpowiedzialność za skutki ? Czy to tylko działanie na efekt, krótkowzroczny efekt

    Odpowiedz
  • arkan(2019-08-19 14:18) Zgłoś naruszenie 44

    W mojej opinii technologia 5G powinna powstać jak najszybciej ze względu na możliwości wykorzystania jej w każdej gałęzi przemysłu. Jak ktoś będzie miał głowę na karku to na pewno wykorzysta dobrze nową technologię. Oczywiście w bajki o ataku na nasze zdrowie nie wierzę. Wszystkie wiarygodne źródła potwierdzają że promieniowanie sieci nie jest szkodliwe.

    Odpowiedz
  • zyrafa(2019-08-20 13:07) Zgłoś naruszenie 22

    Otwarcie się na nowe technologie skutkuje właśnie takimi perełkami, a będzie ich pewnie jeszcze więcej.

    Odpowiedz
  • walk(2019-08-22 09:04) Zgłoś naruszenie 10

    a o "demokrację" , albo inny "pokój" , odbywa się wszędzie ... A w szpitalach , głównie , to zmniejszenie pogłowia emerytów i rencistów - tyle , że nie za sprawą 5G , bo do tego wystarczą stosowne (czyt. : sprofilowane przez judenamty) , kadry pielęgniarskie ...

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-08-20 19:08) Zgłoś naruszenie 10

    I zdalne wyłączenia ... też ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Szaft(2019-08-20 13:53) Zgłoś naruszenie 03

    Niesamowite. Wielka szansa na rozwój medycyny. Właśnie tak trzeba wykorzystywać nowe technologie.

    Odpowiedz
  • zxc(2019-08-27 22:26) Zgłoś naruszenie 01

    Niestety jesteś,y krajem, w którym tych operatorów brakuje. Samo 5G nie wystarczy...

    Odpowiedz
  • Ja(2019-08-26 16:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy przez to skróci się czas oczekiwania na operację? Teraz na operację zaćmy czeka się średnio 6mcy-1 rok, ale czy dzięki 5g mozna bedzie w 3 mc? Musiałby ją zrobić lekarz z kraju gdzie kolejki sa krótsze. Jesli lekarz z droższych krajów (USA,Niemcy,Japonia) czy NFZ się zgodzi pokryć takie koszty? Jesli z biedniejszych czy będziesz chciał ryzykowac operację przez lekarza z Bangladeszu? A może lekarz z Czech, ale czy w Czechach nie czeka się też 6mcy-1 rok? Na pewno ktoś bogaty zamiast lecieć za ocean bedzie mógł sie zoperować w Polsce, no a co z resztą?

    Odpowiedz