statystyki

Na piątym biegu. Już wkrótce szybkość 5G umożliwi zdalne operacje

autor: Elżbieta Rutkowska17.08.2019, 19:00
5G technologia

5G technologiaźródło: ShutterStock

W styczniu tego roku Liu Rong usunął pacjentowi zrazik wątrobowy. Nie byłoby w tej operacji nic niezwykłego, gdyby nie to, że chirurg przebywał w siedzibie firmy telekomunikacyjnej China Unicom, a pacjent znajdował się 50 km dalej, na Uniwersytecie Medycznym prowincji Fujian. Zabieg trwał godzinę, a świnka, której usunięto fragment wątroby, wybudziła się po pół godzinie. Była to pierwsza na świecie zdalna operacja z wykorzystaniem robota i sieci komórkowej 5G.

Od końca ubiegłego wieku nowe generacje w telekomunikacji nadchodzą mniej więcej co 10 lat. Każda przynosi coś nowego. W latach 80. analogowa telefonia komórkowa umożliwiała tylko rozmowy, potem doszły wiadomości SMS, które dziś odchodzą do lamusa, bo na coraz szerszą skalę wykorzystujemy do komunikacji mobilny transfer danych. Robimy to z takim zapałem, że za kilka lat obecna sieć nie da rady obsłużyć generowanego ruchu. Z raportu, jaki Instytut Łączności przygotował dla Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, wynika, że średnie zużycie danych w mobilnym internecie wzrośnie do 2025 r. prawie 25-krotnie. Dziś każdy posiadacz karty SIM co miesiąc wykorzystuje przeciętnie 3,5 GB, za sześć lat będzie to 85 GB.

Rozwiązać ten problem ma sieć 5G. Tak jak jej szybkość umożliwi zdalne operacje, tak znacznie większa niż w 4G przepustowość sprawi, że do sieci będzie mogło być „podpiętych” więcej urządzeń. Dzięki temu łączność mobilna znajdzie większe zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, usługach – wszędzie tam, gdzie można usprawnić i ułatwić pracę z wykorzystaniem internetu rzeczy (IoT – Internet of Things), czyli maszyn, które porozumiewają się między sobą. Niezapychające się połączenia z niedostrzegalnym opóźnieniem posłużą też np. autonomicznym samochodom, których sznur będzie mógł się zatrzymać niemal jednocześnie, w reakcji na nagłe hamowanie jadącego na czele.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Xyz(2019-08-17 19:09) Zgłoś naruszenie 76

  Ciekawe czy będą operować ofiary sieci 5g które dorobią się nowotworów twarzy i szyi. Kolejny jednostronny artykuł. Tu chodzi tylko o zyski korporacji.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ech(2019-08-18 10:36) Zgłoś naruszenie 72

  Znowu lobbistyczne bajania. Mocno niesmaczne.

  Odpowiedz
 • Wojtek65(2019-08-18 11:33) Zgłoś naruszenie 51

  Jak można tak tendencyjnie trwać przy nakręcaniu nieodpowiedzialnej polityki rządu, którego jedynym celem jest wyciągnięcie pieniędzy za częstotliwości, a członkom UKE i MC startu do organów ITU i awansu w tej organizacji. Raz jeszcze pytam: czy ktoś widzi częstotliwości z pasma milimetrowego i zagęszczanie stacji do ilości dzisiaj niesłychanej? Ktoś poniesie odpowiedzialność za skutki ? Czy to tylko działanie na efekt, krótkowzroczny efekt

  Odpowiedz
 • grol(2019-08-19 16:07) Zgłoś naruszenie 55

  Piękna perspektywa, zdalne operacje na pewno będą ratunkiem dla wielu osób. Na pewno to nie jedyny sposób w jaki nowa technologia poprawi jakość życia i zdrowia.

  Odpowiedz
 • arkan(2019-08-19 14:18) Zgłoś naruszenie 46

  W mojej opinii technologia 5G powinna powstać jak najszybciej ze względu na możliwości wykorzystania jej w każdej gałęzi przemysłu. Jak ktoś będzie miał głowę na karku to na pewno wykorzysta dobrze nową technologię. Oczywiście w bajki o ataku na nasze zdrowie nie wierzę. Wszystkie wiarygodne źródła potwierdzają że promieniowanie sieci nie jest szkodliwe.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-08-20 19:08) Zgłoś naruszenie 30

  I zdalne wyłączenia ... też ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zyrafa(2019-08-20 13:07) Zgłoś naruszenie 23

  Otwarcie się na nowe technologie skutkuje właśnie takimi perełkami, a będzie ich pewnie jeszcze więcej.

  Odpowiedz
 • walk(2019-08-22 09:04) Zgłoś naruszenie 10

  a o "demokrację" , albo inny "pokój" , odbywa się wszędzie ... A w szpitalach , głównie , to zmniejszenie pogłowia emerytów i rencistów - tyle , że nie za sprawą 5G , bo do tego wystarczą stosowne (czyt. : sprofilowane przez judenamty) , kadry pielęgniarskie ...

  Odpowiedz
 • zxc(2019-08-27 22:26) Zgłoś naruszenie 02

  Niestety jesteś,y krajem, w którym tych operatorów brakuje. Samo 5G nie wystarczy...

  Odpowiedz
 • Ja(2019-08-26 16:57) Zgłoś naruszenie 00

  Czy przez to skróci się czas oczekiwania na operację? Teraz na operację zaćmy czeka się średnio 6mcy-1 rok, ale czy dzięki 5g mozna bedzie w 3 mc? Musiałby ją zrobić lekarz z kraju gdzie kolejki sa krótsze. Jesli lekarz z droższych krajów (USA,Niemcy,Japonia) czy NFZ się zgodzi pokryć takie koszty? Jesli z biedniejszych czy będziesz chciał ryzykowac operację przez lekarza z Bangladeszu? A może lekarz z Czech, ale czy w Czechach nie czeka się też 6mcy-1 rok? Na pewno ktoś bogaty zamiast lecieć za ocean bedzie mógł sie zoperować w Polsce, no a co z resztą?

  Odpowiedz
 • Hanna Has(2020-05-12 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Nie dajmy się omamić, 5G nas będzie zabijać, szkodzą nam wszystkie sztuczne fale elektromagnetyczne a z czasem dojdzie jeszcze fala milimetrowa, zabójcza. Rozwój tej technologii tak jak teraz będzie się wiązał z różnymi pandemiami, bo sztuczne fale osłabiają nasz układ odpornościowy. Wiadomo o tym już od kilkunastu lat i są na to badania. Drogie zabiegi to wiemy z mediów ile kosztują i kogo na to stać, trzeba robić zbiórki, to nie jest dla zwykłych ludzi. Docelowo 5G nie jest dla ludzi, lecz dla maszyn, urządzeń, robotów. Obecna sieć 2,3,4G jest wystarczająca.Poza tym światłowód i podłączenia kablowe są szybsze i bezpieczniejsze. Nie należy też wierzyć marketingowym demagogom i grupie 5G w Ministerstwie Cyfryzacji, że sieć 5G zapchała się, ani w to że 5G będzie szybsza od 4G, bo nie będzie teraz. Dziś szybszy jest światłowód. Dla 5G musimy kupić drogi abonament i nowy drogi telefon, Te co mamy nie będą działały z 5G. Warto więc napisać: NIE KUPUJMY telefonów, wi-fi sieci 5G. Nie będzie popytu, będzie fiasko finansowe firm telekomunikacyjnych. Musimy ocalić siebie a nie dać omamić jakimiś operacjami i inteligentnymi szpitalami, w którym są roboty zamiast lekarzy i pielęgniarek. Chcesz leżeć w takim szpitalu? To śmiertelne zagrożenie i niewola.

  Odpowiedz
 • Szaft(2019-08-20 13:53) Zgłoś naruszenie 05

  Niesamowite. Wielka szansa na rozwój medycyny. Właśnie tak trzeba wykorzystywać nowe technologie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane