statystyki

Rząd chce nas chronić przed podejrzanymi apkami

autor: Tomasz Żółciak29.08.2019, 08:10; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:14
Co do zasady stałym monitoringiem objęty ma być ranking top 10 aplikacji w najpopularniejszych e-sklepach

Co do zasady stałym monitoringiem objęty ma być ranking top 10 aplikacji w najpopularniejszych e-sklepachźródło: ShutterStock

Rozsyłająca ostrzeżenia aplikacja, stały monitoring tych najbardziej popularnych i usuwanie podejrzanych programów z e-sklepów.

To wstępny plan ministra cyfryzacji na zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających ze smartfonów. Działanie jest reperkusją historii wokół aplikacji FaceApp, która święciła triumfy popularności kilka tygodni temu. Przypomnijmy: program wykorzystujący specjalne algorytmy pozwalał na realistyczne postarzanie twarzy osoby widocznej na zdjęciu. Szybko pojawiły się niepokojące doniesienia związane z rosyjskim rodowodem aplikacji i możliwością daleko idącego wykorzystywania danych użytkowników.

Ostatecznie poważnych zagrożeń nie stwierdzono. Mimo to cała sytuacja zaniepokoiła urzędników. Nowe aplikacje w sklepach takich podmiotów jak Apple czy Google pojawiają się codziennie i choć są weryfikowane przez te firmy, to jednak nie daje to 100-procentowej gwarancji bezpieczeństwa. Zwłaszcza że aplikacje mobilne potrafią szybko zdobyć popularność i zanim ktoś się zorientuje, że stanowią zagrożenie, zdążą je pobrać setki tysięcy użytkowników smartfonów. To szczególnie niebezpieczne w okresie przedwyborczym, gdy uaktywniają się cybersłużby i farmy trolli, także z innych państw.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane