statystyki

Rząd chce nas chronić przed podejrzanymi apkami

autor: Tomasz Żółciak29.08.2019, 08:10; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:14
Co do zasady stałym monitoringiem objęty ma być ranking top 10 aplikacji w najpopularniejszych e-sklepach

Co do zasady stałym monitoringiem objęty ma być ranking top 10 aplikacji w najpopularniejszych e-sklepachźródło: ShutterStock

Rozsyłająca ostrzeżenia aplikacja, stały monitoring tych najbardziej popularnych i usuwanie podejrzanych programów z e-sklepów.

To wstępny plan ministra cyfryzacji na zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających ze smartfonów. Działanie jest reperkusją historii wokół aplikacji FaceApp, która święciła triumfy popularności kilka tygodni temu. Przypomnijmy: program wykorzystujący specjalne algorytmy pozwalał na realistyczne postarzanie twarzy osoby widocznej na zdjęciu. Szybko pojawiły się niepokojące doniesienia związane z rosyjskim rodowodem aplikacji i możliwością daleko idącego wykorzystywania danych użytkowników.

Ostatecznie poważnych zagrożeń nie stwierdzono. Mimo to cała sytuacja zaniepokoiła urzędników. Nowe aplikacje w sklepach takich podmiotów jak Apple czy Google pojawiają się codziennie i choć są weryfikowane przez te firmy, to jednak nie daje to 100-procentowej gwarancji bezpieczeństwa. Zwłaszcza że aplikacje mobilne potrafią szybko zdobyć popularność i zanim ktoś się zorientuje, że stanowią zagrożenie, zdążą je pobrać setki tysięcy użytkowników smartfonów. To szczególnie niebezpieczne w okresie przedwyborczym, gdy uaktywniają się cybersłużby i farmy trolli, także z innych państw.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane