Polska i Stany Zjednoczone pracują nad porozumieniem o współpracy przy tworzeniu infrastruktury sieci telekomunikacyjnej 5G - podał w czwartek dziennik "Financial Times". Według nieoficjalnych informacji zapisy mogłyby wykluczyć udział chińskiej firmy Huawei.

Powołując się na źródła w polskiej administracji, brytyjska gazeta zaznaczyła, że współpraca dotycząca 5G ma być oparta na postanowieniach tzw. propozycji praskich ustalonych w czeskiej Pradze w maju br. i w efekcie wykluczać udział kontrowersyjnej chińskiej firmy Huawei w polskiej sieci telekomunikacyjnej.

"(Tekst porozumienia) nie wspomina Huawei, tak jak zasady ustalone w Pradze, ale jeśli podążać ich logiką, Huawei się nie kwalifikuje" - powiedziało źródło "FT".

Tej informacji zaprzeczyło jednak inne źródło, które w rozmowie z agencją Reutera podkreśliło, że nie było takich ustaleń, a porozumienie ma jedynie bardzo ogólny charakter.

Z kolei anonimowy polski urzędnik zaznaczył, że choć ustalane porozumienie nie wyklucza nikogo bezpośrednio, to "sieć 5G jest zbyt istotna dla bezpieczeństwa, aby ją oddawać w ręce kogoś, komu nie do końca możemy zaufać".

Dziennik przypomniał, że władze w Waszyngtonie obawiają się, że chiński wywiad wykorzystuje produkty Huawei do szpiegowania innych państw, traktując to jako element szerszej rywalizacji z Pekinem i Moskwą o wpływy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Według informacji "FT" w trakcie wizyty w Polsce przy okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej amerykański prezydent Donald Trump podpisze też memorandum dotyczące funkcjonowania rozszerzonej współpracy wojskowej między Stanami Zjednoczonymi a Polską, a także będzie rozmawiał z polskimi władzami o współpracy w zakresie polityki energetycznej, bilateralnej i wobec Ukrainy.

Jednocześnie przypomniano, że w ciągu ostatniego roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. podpisało szereg porozumień dotyczących gazu LNG z amerykańskimi firmami, a Waszyngton zabiegał o udział w ewentualnym tworzeniu elektrowni atomowej.

Gazeta dodała również, że prezydent Trump prawdopodobnie ogłosi podczas swojego pobytu w Polsce, że kraj otrzyma nominację do programu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP).